Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Pokaz filmu o Elżbiecie Czyżewskiej - Aktorka

2018-06-27 ( środa )
18:00-19:30
Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, ul. Świętosławska 7, Poznań

"Aktorka" to pełnometrażowy, biograficzny film dokumentalny o zmarłej w 2010 r. Elżbiecie Czyżewskiej - jednej z największych polskich aktorek, ikonie urody lat 60. W Polsce odniosła wielką karierę, ale autorzy filmu większą uwagę skupiają na jej próbach zaistnienia jako aktorka w Ameryce, po nagłej emigracji do Stanów Zjednoczonych wraz z mężem, amerykańskim dziennikarzem Davidem Halberstamem. W filmie przyjaciele i znajomi Elżbiety Czyżewskiej mówią bez upiększeń o jej nieudanym małżeństwie, o wygranej po latach walce z alkoholizmem, o próbach powrotu do Polski. To opowieść o losach aktorki na różnych etapach kariery: na szczycie, na dnie i pomiędzy.

Tłem filmu jest impresyjnie pokazany Nowy Jork, miasto, które Czyżewska uważała za swoją drugą ojczyznę. Dokument "Aktorka" to także opowieść o życiu na emigracji, o akcencie, który uniemożliwił jej karierę w Stanach Zjednoczonych.

"Aktorka" została nagrodzona Brązowym Gronem podczas tegorocznego 44. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie oraz otrzymała Srebrną Szablę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie.

Za scenariusz odpowiada Maria Konwicka, która wspólnie z Kingą Dębską wyreżyserowała film. Autorami zdjęć są Radosław Ładczuk, Jan Paweł Trzaska, Maciej Kozłowski. Film zmontował Bartosz Karczyński. Producentami filmu są Studio Filmowe Kalejdoskop i Telewizja Polska. Film został współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem filmu jest firma Solopan.

W filmie występują m.in.: Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Małgorzata Potocka, Liliana Komorowska, Daniel Olbrychski, Michał Urbaniak, Adam Holender, Gay Talese (pisarz), Nancy Weber (pisarka), Hanna Hartowicz (założycielka Nowojorskiego Festiwalu Filmów Polskich), krytyk i profesor studiów filmowych na Columbia University Annette Insdorf, aktor Omar Sangare, Myra Paci (reżyserka), Barbara Sass - Zdort, John Guare (dramaturg), Joanna Rostropowicz - Clark (pisarka), Robert Brustein (założyciel Yale Repertory Theatre), Barbara Ungeheuer (dziennikarka). Spotkanie z Elżbietą Czyżewską wspomina także aktorka Meryl Streep.

Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona - dlatego uprzejmie prosimy o wcześniejsze rezerwacje pod nr tel. 61 852 26 42 lub pocztą elektroniczną na adres: biuro@wieniawski.pl

_
opr.LT

Plakat