Wydarzenia na planie Pokaż na planie
tańcząca dziewczyna

Warsztaty rytmiczne - Ciało w pulsie/puls w ciele

2018-10-07 ( niedziela )
14:00-16:00
Dom Dźwięku, ul. Sikorskiego 17/18, Poznań

Warsztaty "Ciało w pulsie/puls w ciele" poświęcone rozwojowi poczucia rytmu i pulsu, kolektywnej praktyce muzycznej, improwizacji rytmicznej i świadomej uwadze.

To warsztaty dla każdego, bez względu na doświadczenie muzyczne (przydadzą się również profesjonalistom). Uczestnicy skorzystają z różnorodnych ćwiczeń ruchowych i głosowych, "osadzających" w rytmie i poszerzających muzyczne horyzonty, wywodzących się m.in. z południowoindyjskiej wokalizacji rytmicznej (konnakol), zainspirowanych tradycjami muzycznymi i tanecznymi (m.in. makulele, gnawa czy tradycje związane z pieśniami pracy), praktyk somatycznych (trening uważności, improwizacja ruchowa, BMC, trening autogenny), praktyki muzycznej Zohara Fresco oraz metody Jacka Ostaszewskiego. Techniki te pomogą zrozumieć, czym jest rytm i z czego się składa. Pozwolą odnaleźć wewnętrzny puls, który jest podstawą do swobodniejszej rytmicznej ekspresji. Warsztatowicze wyjdą poza utarte, wszechobecne schematy, odnajdą w ciałach naturalne impulsy do kreowania rytmu. Popracują nad odnajdywaniem się w rytmie, współgraniem z innymi, improwizacją i komunikacją poprzez muzykę. Warsztaty posłuzą nie tylko rozwojowi umiejętności ściśle muzycznych - umożliwią również ćwiczenie świadomej uwagi, koordynacji półkul mózgowych, umiejętności współpracy i komunikacji w grupie czy radzenia sobie ze stresem.

Warrsztaty dla wszystkich, których interesuje rytm - bez względu na  wiek i dotychczasowe doświadczenia muzyczne. Nie ma czegoś takiego jak "brak poczucia rytmu".

Program cyklu:

  • poznawanie metod ruchowo-głosowych rozwijających poczucie rytmu i koordynację
  • zgłębianie konnakol (indyjską wokalizację rytmiczną), systemu pogłębiającego rozumienie rytmu, otwierającego niezliczone możliwości jego eksploracji i "wyostrzający" umysł
  • poznawanie kompozycji rytmicznych w oparciu o konnakol
  • rozwijanie umiejętności grupowej i solowej improwizacji rytmicznej
  • zajmowanie się aktywnym i analitycznym słuchaniem muzyki (m.in. klasycznej muzyki indyjskiej, perskiej, afgańskiej, PJ Harvey czy Steve'a Reich'a)

Język prowadzenia: polski/angielski. Terminy: niedziele 7.10 - 16:00-18:00,  28.10, 18.11, 2.12, 16.12 - 17:00-19:00. Miejsce: Dom Dźwięku Sikorskiego 17/18, Poznań

Zap[isy i info: borys.drums@gmail.com Koszt: oojedyncze zajęcia: 40 zł, cykl 5 zajęć: 170 zł

O prowadzącym: Borys Słowikowski - muzyka to dla mnie wartościowy sposób kontaktu z innymi, sobą i ze światem. Moje główne instrumenty to bliskowschodnie bębny obręczowe, które studiuję u Zohara Fresco. Gram tradycyjnie i w oparciu o tradycję (polską muzykę wiejską, muzykę z bliskiego wschodu, Persji, Maroka, czy Bałkan, muzykę sefardyjską) oraz nietradycyjnie (muzyka improwizowana, tzw. muzyka współczesna, punk). Ważna jest dla mnie tradycyjna kultura grecka (z różnych obszarów), dlatego jeżdżę tam często, gram i mówię po grecku. Prowadzę regularne zajęcia muzyczne w Poznaniu i Berlinie, czasem udzielam się na festiwalach (m.in. Ethnoport Poznań). Zajmuję się tańcem improwizowanym i performansem. Z wykształcenia jestem psychologiem i animatorem społeczności lokalnych.

Zobacz www.facebook.com/events/1966168083471842/