plakat

Teatr powszechny: Mity Przyleskie - spektakl

2019-02-11 ( poniedziałek )
CK Zamek, Sala Wielka, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Spektakl polecany dla widzów od 6 roku życia.

 "Mity przyleskie", reż. Ewa Szumska
GRUPA TEATRALNA NOWI W NOWYM im. W. DENEKI

Z pozoru prosty w swej treści i formie spektakl to świetna lekcja dla Małych i Dużych - uczy egalitaryzmu, empatii, odpowiedzialności za naturę i żywe stworzenia, a nadto - jest uroczy, estetyczny, zabawny i pobudza wyobraźnię! To właśnie "Mity przyleskie" - przedstawienie zrealizowane pod koniec ubiegłego roku przez grupę teatralną Nowi w Nowym im. W. Deneki, czyli uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej "Przylesie" działającego w ramach Stowarzyszenia Na Tak. 

Jest to trzeci spektakl przygotowany przez tę grupę pod opieką Ewy Szumskiej w ramach zamkowego "Teatru powszechnego". Po uroczym, pełnym baśniowej magii "Na wysypisku" oraz surrealistycznej opowieści o pragnieniach, myślach, emocjach zatytułowanej "Środek jest tam, gdzie jestem ja", Szumska ze swoimi aktorami wcielili się w role antropologów kultury, by zgłębić sekret początku Wszystkiego.
"Sięgnęliśmy po "Tajemnice początku - mity o stworzeniu świata' Anny Onichimowskiej. Zachwyceni pięknem opowieści różnych kultur, wybraliśmy mit "Na Górze i Na Dole' spisany na Wybrzeżu Kości Słoniowej przez kongijskiego poetę Tchicayę U Tam'si po to, by opowiedzieć własny, przyleski mit" - opowiada reżyserka.

"'Mity przyleskie' konfrontują nas z wizją powstania świata, pochodzącą z obcej nam kultury. Ujęta jest ona w formie opisu działań spersonifikowanych sił i sfer. Aktorzy stają się zatem motorami przemian, co pozwala im na wykorzystanie swych osobowości, aby te przeciwne sobie pierwiastki (niebo - ziemia) były jasno rozróżnione na scenie. Spektakl jest miejscem, w którym mogą zaprezentować swoją charyzmę i ukrytą siłę" - czytamy w recenzji Michała S. Bochniarza na kulturapoznan.pl

Zajęcia teatralne w "Przylesiu" prowadzi od 2006 roku terapeutka Hanna Rynowiecka. Są one jednym ze sposobów oddziaływania na stan świadomości uczestników - poprzez stwarzanie możliwości wchodzenia w różnorodne role (często niedostępne w ich życiu codziennym) i tym samym ćwiczenie niepoznanego dotychczas repertuaru zachowań i gestów. Grupę tworzy około 10 osób, które wspólnie pracują nad przygotowaniem spektaklu teatralnego. Od 2016r. grupa współpracuje z Centrum Kultury Zamek, przygotowując kolejne spektakle w ramach projektu "Teatr powszechny" pod okiem Ewy Szumskiej, aktorki poznańskiego Teatru Polskiego, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz Studium Piosenkarskiego w Poznaniu. Szumska jest też wokalistką i laureatką XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Współpracowała z wieloma teatrami: alternatywnym Obok, Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Usta Usta, Montownia w Warszawie, Teatrem Nowym w Poznaniu. Od 2000 roku związana z poznańskim Teatrem Polskim, gdzie zagrała w kilkudziesięciu spektaklach. Ewa Szumska dwukrotnie otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Poznania dla młodych twórców, jest również laureatką rankingu Profesjonaliści Forbesa 2014 w kategorii Artysta.

Wstęp: 10 zł (ulgowy) i 15 zł (normalny).

_
opr.LT

Bilety dostępne w:

Zobacz ckzamek.pl