Wydarzenia na planie Pokaż na planie
logo festiwalu

Nooran Sisters - koncert w ramach festiwalu Ethno Port

2019-06-15 ( sobota )
20:30
Scena na Trawie, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Nooran Sisters
Pierwszą nauczycielką Sultany i Jyoti była ich babcia, słynna suficka śpiewaczka, Swarn Noora. Jako kilkuletnie dziewczynki wolały ponoć przebywać z seniorką rodu wspólnie śpiewając niż grać np. w kokla chapaki, czyli pendżabską odmianę liska chodzącego koło drogi. Kluczową rolę w ich karierze odegrał również ojciec, Ustad Gulshan Mir, który wprowadził Sultanę i Jyoti w muzyczny świat tradycji Sham Chaurasia gharana.
Gharana oznacza dosłownie gospodarstwo domowe i odnosi się do społeczności muzyków połączonych więziami rodzinnymi, którzy praktykują wyróżniający się od innych styl śpiewu lub gry na instrumentach. Istotą Sham Chaurasia jest śpiew w duecie, forma tak zwanego jugalbandhi, w którym muzycy podejmują rodzaj artystycznego współzawodnictwa.
Siostry Nooran osiągnęły w tej dziedzinie mistrzostwo. Prowadzą niesamowity dialog, stosując bogaty wachlarz giętkich zaśpiewów oddających sens hinduskich skal, rytmicznych pogoni za pulsem tabli, wykrzyknięć, onomatopei i komunikacji przy pomocy gestów. Ich występy to nie tylko prezentacja ciekawej, starej tradycji muzycznej, ale także niecodzienny, chwilami szaleńczy spektakl.

Bilety w cenie 2 zł.

_
opr.LT

Bilety dostępne w: