Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Foto: powojenny Poznań, układanie bruku na ulicy.

O poznańskich archiwach społecznych

2019-12-12 ( czwartek )
18:00
Brama Poznania, ul. Gdańska 2, Poznań

Wilda Ctrl+S to projekt stworzenia otwartego archiwum społecznego historii poznańskiej Wildy w postaci strony internetowej w oparciu o zdjęcia z prywatnych kolekcji.
Organizatorzy zapraszają na spotkanie połączone z dyskusją, na którym uczestnicy porozmawiają o budowaniu archiwów społecznych oraz zaangażowaniu w ich powstawanie społeczności lokalnej.
Moderatorem spotkania będzie Maciej Frąckowiak - socjolog, aktywista miejski, zajmuje się partycypacją oraz zmianami relacji społecznych, a w dyskusji wezmą udział przedstawiciele projektów:

  • Archiwum Społeczne Śródki
  • Wirtualny Łazarz
  • Poznańskie Archiwum Historii Mówionej
  • Wilda Ctrl+S

Wilda Ctrl+s to akcja na rzecz ratowania i ochrony dziedzictwa kulturowego jednej z najstarszych dzielnic Poznania poprzez pozyskiwanie, zabezpieczanie, opracowanie, digitalizację i udostępnianie prywatnych zasobów archiwalnych oraz ich promocję (także poprzez edukację) wśród mieszkańców. Projekt ma charakter działania, które wykorzystuje fotografie oraz komentarz do nich do kultywowania lokalnej pamięci, udokumentowania dzielnicowej historii i pielęgnowania wildeckiej tożsamości w celu wzmocnienia więzi społecznych, popularyzacji wiedzy o dzielnicy i stworzenia wspólnie jej nowego wizerunku. Organizacja archiwum społecznego jest rozwinięciem projektu Wilda w czasach PRL (2013-2017), który zakończył się publikacją części zbioru w postaci książki "Poprawiajmy stosunki międzyludzkie".

archiwum społeczne - zbiera, przechowuje i sporządza materiały dokumentowe danej dzielnicy, miejsca, organizacji wkraczając przy tym w obszary zwykle pomijane przez archiwa państwowe. Są tworzone głównie przez mieszkańców, pasjonatów, wolontariuszy, którzy z czasem stają się specjalistami w swojej dziedzinie.
Organizator: Fundacja SPOT.
Współorganizator: Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu
Miejsce: Brama Poznania, ul. Gdańska 2
Fundacja SPOT. od 2008 roku stara się nie tylko inicjować, wspierać i promować działania na rzecz kultury i sztuki poprzez organizację warsztatów, kursów, wykładów, spotkań, dyskusji, wystaw czy koncertów, ale przede wszystkim łączyć je z edukacją i z aktywnymi formami spędzania czasu wolnego. Od 2011 roku działa na rzecz rewitalizacji Widy, zachowania dzielnicowej historii i aktywizacji lokalnej społeczności. Więcej: https://bit.ly/2r8UQcN
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Zobacz www.spot.poznan.pl/product/o-poznanskich-archiwach-spolecznych/