logo

Legendarne spektakle Royal de Luxe i Pippo Delbono na trzydziestkę Malty online

2020-06-11 ( czwartek )
MaltaFestival, ul. Ratajczaka 44, Poznań

11 czerwca festiwal Malta będzie świętować 30. urodziny. Pandemia zmieniła plan na jubileuszową edycję festiwalu, nie zrezygnowano jednak z urodzinowych akcentów. Dokładnie w rocznicę startu pierwszej Malty odbędzie się wirtualna podróż w czasie do trzech ważnych wydarzeń w historii festiwalu: pierwszej edycji w 1991 roku, legendarnego spektaklu Le Péplum grupy Royal de Luxe z 1996 roku oraz przedstawień Compagnia Pippo Delbono z 2008 i 2011 roku.

  • 1991 ROK, 1. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY "MALTA"

Dokładnie 30 lat po pierwszej edycji Malty, dzięki uprzejmości TVP Poznań, udostępnimy minutowy reportaż z 1991 roku! W nagraniu można zobaczyć fragmenty spektaklu włoskiego Teatro Nucleo di Ferra Quijote! oraz Mascarada Medieval La Burbuja Teatro z Hiszpanii. Teatr na ulicach, szczudła, maski - kwintesencja lat 90. Więcej podobnych perełek znajdzie się w wirtualnym archiwum Malty, które wystartuje jesienią. Film z 1991 roku będzie można zobaczyć na kanale YouTube od 11 czerwca.

  • 1996 ROK, LE PÉPLUM ROYAL DE LUXE

Nad Jeziorem Maltańskim zbierają się tysiące widzów. Na kilku hektarach terenu znajdują się siedmiometrowe piramidy, wielki sfinks, modele egipskich miast, rzymskie i greckie galery. To siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Malta" i spektakl Le Péplum francuskiej grupy Royal de Luxe.
Jednorazowy pokaz nagrania tego legendarnego spektaklu, który odbędzie się 11 czerwca o godzinie 20:00 na kanale YouTube Malta Festival Poznań. Nagranie nie będzie dostępne po zakończeniu transmisji. TRANSMISJA ODBĘDZIE SIĘ TUTAJ.

  • 2008 i 2011 ROK, PIPPO DELBONO VIDEOS

Dzięki współpracy Emilia Romagna Teatro Fondazione, Włoskiego Instytutu Kultury oraz festiwali i instytucji z całego świata do sieci trafiły rejestracje czterech spektakli Pippo Delbono z napisami w językach: włoskim, francuskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim i polskim. Polskie napisy do dwóch spektakli powstały w ramach festiwalu Malta, który jest partnerem akcji Pippo Delbono Videos. Nagrania będą dostępne do końca czerwca. Organizatorzy podkreślają, że projekt będzie się rozrastać zarówno o nowe spektakle, jak i o tłumaczenia w kolejnych językach.

Questo buio feroce [Ten okrutny mrok]
Choroba, cierpienie, samotność, śmierć - oto w skrócie tematy Questo buio feroce. Spektakl powstał na kanwie autobiografii umierającego na AIDS amerykańskiego pisarza Harolda Brodkeya, który opisuje ostatnie lata swojego życia - od zdiagnozowania choroby, przez nieludzkie i wyniszczające cierpienie, aż po śmierć. Delbono sięga także po poezję Emily Dickinson, malarstwo Caravaggia, Fridy Kahlo i współczesnego kolumbijskiego neofiguratywisty Fernando Botero.
Spektakl dostępny TUTAJ.

Dopo la battaglia [Po bitwie]
Dopo la battaglia to spektakl choreograficzny inspirowany poezją T.S. Eliota, Walta Whitmana i Arthura Rimbauda.
Spektakl dostępny TUTAJ.

_
opr.LT