Fioletowy wieszak na szarej ścianie, wklejonej na czarne tło, obok informacje na temat wydarzenia- Galera Śluza, Przynęty i pułapki, Lures and traps, 15.05-04.07.2021 oraz sponsorzy.

Wystawa - Przynęty i pułapki

15.05 – 04.07.2021
10:00

Galeria Śluza jest przestrzenią dyskusji o tym, co istotne. Zależy nam na pokazywaniu różnych punktów widzenia. Dlatego do stworzenia pierwszej wystawy, którą prezentujemy pod nowym szyldem, zaprosiliśmy studentów i studentki Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Kuratorzy i kuratorki spojrzeli na miasto, które wyłania się z prac młodych artystów. Tak powstała ekspozycja Przynęty i pułapki.

Dzieła pokazywane na wystawie koncentrują się na takich aspektach funkcjonowania miasta, które przeważnie są niedostrzegane. To  tematy rzadko obecne w opowieściach o mieście, także tych prezentowanych dotąd w Galerii Śluza i Bramie Poznania. Natura miasta nie jest bowiem widoczna na pierwszy rzut oka. Za znaną z pocztówek fasadą, kryją się zjawiska, których nie chcemy dostrzegać. Ich symbolem na wystawie jest szczur. To zwierzę jest nieodłącznym elementem środowiska miejskiego, jednak jego obecność nie jest mile widziana. Jako taki jest bohaterem wielu historii, legend czy powiedzeń. Jest synonimem tego co wyparte i ukryte. Jednocześnie odsłania prawdziwe znaczenia tego co jawne i widoczne. Posługując się metaforą szczura, wystawa opowiada o niektórych mechanizmach  regulujących życie społeczne. Pokazuje, jak pewne zjawiska, np. bezdomność, są przez nas ignorowane, a nawet wypierane. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na  współistnienie i współzależność różnych grup społecznych. Poruszony zostanie też temat  trudności, z którymi mierzą się osoby nieprzystające do powszechnie obowiązujących norm. W tym zakresie ekspozycja będzie sygnalizować istnienie problemu lub konfliktu, unikając jednocześnie wypowiedzi o charakterze wartościującym.

W czasie trwania wystawy odbędą się spotkania i oprowadzania kuratorskie.

Zobacz www.bramapoznania.pl/wystawa-czasowa-przynety-i-pulapki