Fotografia Michela Korba.

Koncert - A Paris - Michel Korb śpiewa piosenki Francisa Lemarque'a

2021-09-02 ( czwartek )
Blue Note Jazz Club, ul. Kościuszki 79, Poznań

Piosenki muzycznej legendy Paryża, Francisa Lemarque'a śpiewa jego syn Michel Korb!

Francis Lemarque (1917-2002), zwany poetą Paryża, to autor i kompozytor piosenek. Urodził się jako Nathan Korb w polsko-litewskiej rodzinie żydowskiej i wychował się w robotniczych okolicach Bastylii. Przez całe życie starał się, jak mówił, wyrazić w piosence duszę Paryża. Jest autorem ponad 300 piosenek, w tym 30 napisanych dla Yvesa Montanda, które uczyniły z niego światową gwiazdę. Jest autorem m.in. klasyków "A Paris" i "l'Air de Paris".

Michel Korb - syn Francisa, jest kompozytorem filmowym, w 2016 roku nagrał w hołdzie ojcu płytę "Michel Korb chante Francis Lemarque" (M. Korb śpiewa piosenki F. Lemarque'a) z udziałem m.in. takich gwiazd jak  Enzo Enzo, Sanseverino, Thomas Dutronc czy Romain Didier.
"Tato, jesteś nie tylko moim ojcem, ale jesteś też paryskim dzieciakiem, który wyrastał na ulicy. Jesteś globtroterem, który przemierza świat, pacyfistą i zaangażowanym humanistą, który się buntuje. Jesteś wspaniałomyślnym przyjacielem, który wyciąga rękę, zakochanym mężczyzną, mężem, poetą. A nade wszystko jesteś kimś, kto nas kocha poprzez Twoje piosenki. Jesteś wyjątkowy."
Michel Korb (ze wstępu do albumu "Michel Korb chante Francis Lemarque")

Założycielem i leaderem Hot Swing Quartetu jest skrzypek Wojciech Marcinowski. W skład zespołu wchodzi również Wiesław Prządka, ceniony poznański akordeonista i bandeonista, od lat grający muzykę francuską oraz tango nuevo, lider New Musette Quartet. Grany z wyjątkową energią i wirtuozerią, swingujący gypsy-jazzowy repertuar, w którym specjalizuje się zespół, obejmuje m.in. utwory Django Reinhardta i Stephana Grappellego oraz inne kompozycje utrzymane w stylu Hot Club de France, a także standardy jazzowe.

Koncert odbywa się w ramach XXXI Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii

Michel Korb - śpiew,
Romain Vuillemain - gitara oraz
Hot Swing Quartet w składzie: Wiesław Prządka - akordeon, Wojciech Marcinowski - skrzypce, Marek Piątek - gitara, Grzegorz Piętak - kontrabas

Bilety w cenie 50 zł.

Bilety dostępne w: