""

Planowany koncert 15 pazdziernika br. w sali Prochownia w Jeżyckim Centrum Kultury  w Poznaniu z planowanego cyklu pt. "Posnania Sound" jest swoistym powrotem do tego, co było wyróżnikiem poznańskiej sceny muzycznej, czyli EL Muzyki (określenie wymyślone przez poznaniaka Marka Bilińskiego i Czesława Niemena).

29 września 1988 roku w Poznaniu zare­jestrowano Stowarzyszenie Muzyki Elektronicznej. Prezesem honorowyrn zgodził się zostać Czesław Niemen Wydrzycki. EL Muzyka w swoim założeniu miała być sekwencjonalna, wariacyjna, jest szczegóInie predestynowana do tego, by wyrazić - elan vital-pęd życia. Progresywny rock dał jej zamiłowanie do rozbudowanych suit, technologicznego filozofowania, podróży w wyobrażone światy albo w głąb własnych fantazji. Niekiedy z muzyki użytecznej wzięło się ilustracyjne traktowanie tematów i opisowe tytuły kierujqce słuchacza w stronę określonych obrazów i emocji. Minęły lata, blisko trzy dekady, koniunktura na EL muzykę nie zmalała, a i muzycy - m.in Józef Skrzek, Romuald Andrzejewski, Grzegorz Strózniak, , Krzysztof Jarmużek, Piotr Wiza,, Marek Manowski, Andrzej Karpiński pozostali jej wierni.

Projekt "Posnania Sound" w swoim założeniu chce skojarzyć ze sobą różnorodne "silniki dźwiękowe "na zasadzie interakcji i współpracy międzypokoleniowej ze sobą poprzez koncert gwiazdy polskiej muzyki elektronicznej Józefa Skrzeka oraz dopełnić przestrzeń wierszami poznańskich poetów: W. Bąka, Stanisława Barańczaka , Ryszarda Krynickiego, Ryszarda Daneckiego, Witka Różańskiego i innych recytowanych przez poznańskich aktorów. Ta współpraca stanowić będzie niewyczerpany zbiór spektakularnych "dźwięków", potrafiących "skusić" ale i zaskoczyć zupełnie współczesną, na poły eksperymentalną partią solową syntezatora czy psychodelicznym "skokiem w bok" innego instrumentu, żywym słowem a nawet w innym metrum, co prowadzi do nie bagatelnych rozwiązań. Senne słodko - gorzkie wizje, w których nostalgiczne wspomnienia przeszłości mieszają się z doświadczeniami codzienności- na wyższym poziomie - tu i teraz. Taka otwartość na różne brzmieniowe nowalijki charakteryzuje współczesną scenę muzyki elektronicznej.

Koncert: piatek 15 pazdziernika br godz. 17.

Patronat medialny Radio Poznań., kwartalnik Kulturalnik Poznański, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS