Na tle zielonego nieba biegnie świecąca linia która przypomina roślinę.

DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA - PIERWSZE SPOTKANIE Z CYKLU ON AIR

Na spotkaniu zostaną poruszone najważniejsze zagadnienia dotyczące:

  • zanieczyszczeń powietrza metod ich usuwania;
  • ogólnych działań dotyczących monitoringu i zapobiegania zanieczyszczeniom na terenie aglomeracji Poznań;
  • akcji społecznych oraz możliwości finansowania działań związanych z ograniczeniem emisji do powietrza.

Od 2005 roku 14 listopada w Polsce obchodzony jest oficjalnie Dzień Czystego Powietrza. Z tej okazji Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu organizuje 18 listopada w godzinach 10.00 -12.00 DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA. Wydarzenie to skierowane jest do społeczności akademickiej, wykładowców, uczniów szkół średnich, którzy wiążą swój rozwój zawodowy z kwestiami ochrony środowiska oraz tych wszystkich, dla których kwestie zanieczyszczenia powietrza nie są obojętne.

Wydarzenie ma na celu budowanie świadomości dotyczącej zanieczyszczenie powietrza, które w Polsce są jednym z najistotniejszych problemów i wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie oraz jakość życia. Planowane wydarzenie pozwoli uczestnikom dowiedzieć się m.in. jaki jest obecny stan powietrza na terenie aglomeracji Poznań, przy jakich poziomach emisji zanieczyszczeń bezpiecznie możemy wyjść na zewnątrz pobiegać lub pospacerować, a przy jakich poziomach nie jest to już wskazane. Przedstawione zostaną różne rozwiązania na to, jak każdy z nas może mieć realny wpływ na środowisko poprzez zmianę swoich dotychczasowych nawyków - wymieniając źródło ogrzewania w domu czy odpowiednio dbając o zieleń wokół siebie.

"Wydarzenie zapoczątkuje cykl spotkań, które nazwaliśmy ON AIR. To sformułowanie zapożyczone z języka angielskiego, oznaczające nadawanie na żywo, ma wskazywać na aktualność i wagę tematyki tej inicjatywy. W ramach wydarzenia wygłoszone zostaną wykłady prowadzone przez specjalistów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jak również ekspertów z zewnątrz. Przedstawione zostaną także ekologiczne technologie, które już są stosowane w celu ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza"- opowiada prof. dr hab. Klaudia Borowiak, Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP. "W cyklu spotkań ON AIR oprócz DNIA CZYSTEGO POWIETRZA mamy w planie organizację kolejnych: DNIA EKOENERGETYKI - 16 grudnia br. oraz DNIA ANTYSMOG - 13 stycznia 2022 r. Już dziś zapraszamy do aktywnego udziału!" - zachęca Pani Dziekan.

Zobacz www.puls.edu.pl