Jedna z prac artysty.

Wystawa prac Michała Bugalskiego - To wcale nie jest trudne

28.01 – 09.03.2022

Galeria Piekary i Fundacja 9/11 Art Space zapraszają na wystawę indywidualną Michała Bugalskiego pod tytułem To wcale nie jest trudne, na której prezentowane będą fotografie artysty. Wystawa jest przeglądem prac z cyklu o tym samym tytule.

"To wcale nie jest trudne

Praca z pamięcią w obrębie własnego doświadczenia często polega na jej podważeniu, ponieważ za każdym razem, kiedy obraz zastyga ponosimy klęskę. Jednym z istotnych elementów projektu jest wprawienie obrazu w ruch, by poszukać aktualnych znaczeń, na nowo zbudować mapę skojarzeń, naszkicować łuk między odległym, a dzisiejszym widzeniem zdarzeń. Zobaczyć co tam jeszcze jest? Powody do rozpoczęcia pracy nad konkretnym zdjęciem są trudne do uchwycenia. Rozpoznany fragment rzeczywistości (może to także być ulotna myśl lub napotkane zdjęcie) przykuwa moją uwagą, idę za tym tropem i jestem ciekaw, dokąd on może mnie zaprowadzić. Praca nad fotografią w procesie opartym na intuicji jest pracą po omacku, nie mogę definiować roli tworzonych obrazów. Mogę jedynie powiedzieć: wydaje mi się, że to może mieć znaczenie.

Jednym z elementów pracy To wcale nie jest trudne był powrót do przeglądanej przeze mnie w okresie wczesnego dzieciństwa książki Adama Słodowego "Lubię majsterkować", tytuł wystawy nawiązuje do tytułu dwóch pierwszych jej wydań, nie sama książka jest jednak istotna, ale wspomnienia, które przywołuje. Sięgnąłem także po stare podręczniki medyczne mojej mamy, które również przerzucały mnie do tego okresu, uczucie to było tym silniejsze, że nie powracałem do tych obrazów od tamtego czasu. Mimo że utracona jakość percepcji dziecka i dystans w czasie utrudniały docieranie do tych odległych emocji, ich zatarty kontur zdawał mi się ukrywać coś istotnego. Podjąłem próbę realizacji wybranych obiektów a proces ten prowadził do wydobycia z pamięci obrazów i tworzenia kolejnych modeli, już w oderwaniu od książki Słodowego. Modele odnosiły się do odczuć konkretnych doświadczeń. W miarę pracy dostrzegałem narastające napięcie pomiędzy zatartymi wyobrażeniami, a aktualnymi, świeżymi jeszcze, przeżyciami i starałem się uchwycić ich relację przez miksowanie swobodnych skojarzeń w obszarze intuicyjnie odczytanego sensu. Dalsze opracowanie tego materiału w procesie twórczym jest próbą odzyskania komunikacji w obrębie własnej przeszłości."

Michał Bugalski

Michał Bugalski (ur. 1985 r.). Ukończył fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie pracuje jako adiunkt w IV Pracowni Fotografii. Jest laureatem nagrody głównej na Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 6 (2011 r.). Aktualnie porusza się wśród zagadnień obszarów pamięci i ukrytej obecności minionych doświadczeń w percypowaniu otaczającej rzeczywistości; przywołuje i wzmacnia te wrażenia w eksploatowanym medium.

Wybrane wystawy indywidualne: Ustało Wszystko, Galeria Piętro Wyżej, Centrum Kultury Katowice 2012, Tranference, The Format Contemporary Culture Gallery, Mediolan 2013, Zapis, Poznańska Galeria Nowa 2013, Wilczyca Kapitolińska, Poznańska Galeria Nowa 2014, Rozpoznanie, Poznańska Galeria Nowa 2015, Pathosformeln, Galeria Piekary, Poznań 2016, Jaskinia, lokal_30, Warszawa 2017, Siostry, Galeria MS, Piła 2018, Zjawiska wirujące i mętne, Galeria Piekary, Poznań 2019

wystawa czynna pon.-pt. 10-18
wstęp wolny

organizator:
Galeria Piekary

partner:
Fundacja 9/11 Art Space

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną zwiedzający powinni zachować między sobą i personelem Galerii Piekary minimum 2 m odstępu, są również zobowiązani do noszenia maseczek zakrywających nos i usta oraz dezynfekcji rąk środkiem zapewnionym przez Galerię (płyn jest dostępny przy wejściu). W Galerii może przebywać nie więcej niż 5 osób zwiedzających ekspozycję.

_

Jako że wystawa "Michał Bugalski. To wcale nie jest trudne" cały czas cieszy się wielkim zainteresowaniem, została przedłużona do 9 marca!