Okładka książki Nicuś.

Spotkanie z Maksem Wolskim, autorem książki Nicuś

14.04.2022
18:00

Polsko, ojczyzno moja, ty jesteś jak choroba;
ile cię trzeba leczyć, ten tylko się dowie, kto wyzdrowiał.
Szpetotę twą w całej ohydzie dziś widzę i opisuję, bo źle mi przez ciebie.
Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w licheńskiej świecisz bramie;
co Świebodzin cny, gdzie Syn Twój miłosiernie panuje, ochraniasz
oraz Gniew i Szamotuły z wiernym ich ludem;
zmiłuj się nad nami, brzydkimi, dziećmi twymi gorszymi, o karkach z golonki i twarzoczaszkach grubych.

Maks Wolski napisał powieść ni to łotrzykowską, ni to drogi; a może Bildungsroman, ale na odwrót. Bohater, Nico Polaczek, zarażony nieuleczalnie polskością, wędruje niczym zombie - żyjący po śmierci - przez otchłanie swojej życiowej porażki, jedynie możliwej w tym zawsze powojennym kraju. Nie pomoże mu ani dziewczyna o radosnym imieniu Radocha - raczej wypatroszy jego kruchą męskość - ani wielkie plany, z których nie pozostaną nawet porządne blizny. W tle poważne pytania: o rozpaczliwą, polską rodzinę - pierwsze, drugie i trzecie pokolenie wojennych traum - o duszącą obecność Kościoła, o to, czy ten konglomerat w ogóle da się leczyć? Gryząca ironia, momentami niezwykle zabawna, przykrywa coś głęboko smutnego.

Andrzej Leder

 Gdyby duchy Louisa Ferdinanda Céline'a, Henry'ego Millera, Thomasa Bernharda i Witolda Gombrowicza napisały wspólną książkę, powstałaby proza prawie tak energetyczna, obrazoburcza i bezlitośnie przenikliwa, jak Nicuś. Prawie, bo Maks Wolski mówi własnym, niepowtarzalnym głosem. I z siłą buldożera rozbija w drobny mak wszystkie iluzje i twarde struktury, których używamy, żeby zasłaniać przed sobą koszmarne wymiary istnienia - od polityki po jednostkową psychologię. Lektura obowiązkowa!

Tomasz Stawiszyński

 Polskość i męskość - te dwa bieguny organizują postać Nicusia, bohatera tej opowieści, współczesnego Wertera alla polacca, czy raczej męską ofermę, ofiarę dziejów. Przygodowa narracja, która miesza inwokację i inwektywę, literaturę drogi z obłomowizmem i niemożnością, próbę poszerzenia seksualnego spektrum z niezwykłym liryzmem i wzruszeniem.

Agata Araszkiewicz

Spotkanie z Maksem Wolskim poprowadzi Maciej Robert.