Plakat promujący wydarzenie.

Wykład Anny Moskal z cyklu Utracona i odzyskana? Poznański sposób na niepodległość 1939-1956

2022-06-15 ( środa )
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (PTPN), Sala Posiedzeń, ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań

dr Anna Moskal (Parlament Europejski, Luksemburg) wygłosi wykład pt. Walka o symbole.

Walka o symbole

W latach powojennych zniknęły albo zostały przekształcone pewne miejsca świadczące o byłej przynależności Poznania do Rzeszy niemieckiej (Wieża Górnośląska, cmentarze ewangelickie). Jednocześnie różne instytucje i budynki, które zostały założone albo zbudowane za czasów pruskich, przetrwały w prawie niezmienionej szacie (np. Teatr Wielki). Tę pewnego rodzaju sprzeczność da się wytłumaczyć pragmatyzmem poznańskim w obchodzeniu się z niemieckim dziedzictwem. Ważnym czynnikiem było - podobnie jak w latach międzywojennych - pytanie, na ile te niemieckie pozostałości współgrały z wartościami i z tożsamością poznaniaków i na ile przydatne były przy osiągnięciu aspiracji politycznych miasta w odbudowującej się Polsce. Okazuje się przy tym, że większy wpływ miał tradycyjny konflikt między Poznaniem a rządem centralnym niż antagonizm polsko-niemiecki. Przykład Poznania pokazuje, że trzeba postępować z wielką ostrożnością, żeby nie zinterpretować zbyt pochopnie wydarzeń na szczeblu lokalnym, następujących po zmianie przynależności państwowej, jako procesy "unarodowienia".

dr Anna Moskal - kulturoznawczyni i tłumaczka. W 2005 r. ukończyła studia na Europejskim Uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą pracą magisterską o Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 2010 r. obroniła rozprawę doktorską pod tytułem "Im Spannungsfeld von Region und Nation. Die Polonisierung der Stadt Posen nach 1918 und 1945" (promotor: prof dr Philipp Ther), która została opublikowana w 2013 r. a w 2014 r. wyróżniona Nagrodą im. Arthura Kronthala przez "Kommission für die Geschichte der Deutschen in Polen e.V.". Stażystka (2001) i stypendystka (2007) Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Od 2009 r. urzędniczka Parlamentu Europejskiego w Luksemburgu w niemieckim dziale tłumaczeń.





Wykład będzie również transmitowane online.

Cykl wykładów realizowany jest w ramach projektu "Jubileusz 165-lecia Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i działania edukacyjno-kulturalne na rzecz mieszkańców Poznania" współfinansowanego przez Miasto Poznań #poznańwspiera.

Załącznik