Logo wydarzenia.

Fyrtle to 42 poznańskie osiedla, a każde z nich ma swoją specyfikę, którą warto poznawać. W zeszłym roku w Pawilonie, na Wolnym Dziedzińcu oraz w Starym Browarze odbyła się wystawa ilustracji i fotografii pod hasłem "Niech żyją fyrtle!". Teraz, w ramach Fyrtle Festiwalu do programu włączamy kolejne wydarzenia, które wiążą się z poznańską tożsamością lokalną. Wstęp bezpłatny.

W pierwszy dzień, wraz z początkiem wakacji, koncert zagra poznański zespół Muchy, laureat tegorocznego Fryderyka. Będzie to także okazja do promocji płyty "My Name Is Poznań", którą Michał Wiraszko nagrał wraz z młodymi, obiecująco brzmiącymi zespołami.

Świętować będziemy także nad Wartostradą, która łączy fyrtle. Na Ratajach, przy moście Rocha namalowany zostanie pierwszy w Polsce drogal, czyli mural na drodze - "Miara Poznania".  Tego samego dnia, na placu Kolegiackim, w miejscu dawnej Kolegiaty, śniadaniem rozpocznie się piknik rodzinny.

Na wildeckiej Madalinie odbędzie się impreza sąsiedzka pod hasłem CIL&Grill. W konkursie grillowania zmierzą się Centra Inicjatyw Lokalnych, a sędziować będzie m.in. Maciej Nowak, krytyk kulinarny i dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu. Koncert zagra zespół Fanfara Awantura.

Towarzystwo Krajoznawcze "Krajobraz", pod którego redakcją powstawała w zeszłym roku książka "Fyrtle - z życia poznańskich osiedli" poprowadzi mikrowyprawy, na których będzie można wygrać wspomnianą książkę. Drugie wydanie publikacji jest już dostępne w Wydawnictwie Miejskim Posnania.

W drugą sobotę wakacji obchodzić będziemy Święto Fyrtli. W tym roku hasłem przewodnim jest "OGRÓD!" Miejscem świętowania będą trzy fyrtle: Śródka, Wilda i Kwiatowe. Na wildeckim ROD "Mazurek" prowadzony jest Działkowy Ogród Międzykulturowy (DOM), który zakładamy wspólnie z Malta Festival Poznań. Działkowczynie i działkowcy z 6 krajów, aż do późnej jesieni, będą wspólnie kultywować tu ziemię, swoje roślinne zwyczaje i kiełkującą wspólnotę. Zorganizowany na jego terenie "Wielokulturowy piknik na RODos" będzie okazją do wspólnego przyrządzania i smakowania potraw z różnych krajów. Atrakcje czekać będą także na Śródce - w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa, niedaleko Bramy Poznania - odbędą się warsztaty, pokazy i spacery tematyczne, m.in. w ramach cyklu "Rzeka Żywa". Święto Fyrtli zakończy się w ogrodzie na osiedlu Kwiatowym. Uroczyście, z udziałem władz Miasta, powitamy tu nowy, roślinny mural przy Osiedlowym Domu Kultury "Stokrotka", który swoją nazwę - nadaną mu przez dzieci - nosi już od 30 lat.

Szczegółowy program.