Jedna z Fotografi na wystawie.

Wystawa - Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

01.04 – 02.08.2022

W ubiegłym roku Wydawnictwo Miejskie Posnania zorganizowało akcję zbierania fotografii stereoskopowej i pamiątek związanych z Fotoplastykonem Poznańskim. Wśród dostarczonych materiałów graficznych znalazło się kilkanaście stereofotografii Rzymu z przełomu XIX i XX wieku. Zafascynowały nas i zainspirowały do rozwinięcia tego tematu.

Wieczne Miasto. Stolica świata. Kolebka cywilizacji i kultury. To pierwsze hasła, które nasuwają się na myśl o Rzymie. Nic dziwnego, można tam znaleźć ślady liczącej ponad dwa tysiące lat historii. To zarówno nadal robiące ogromne wrażenie ruiny starożytnych budowli, jak i powstałe później świątynie, liczne pałace, pomniki, fontanny, a także wspaniałe dzieła sztuki zgromadzone w muzeach i kościołach.

Rzym jest niezmiennie jednym z najpopularniejszych miast turystycznych. Rocznie odwiedza go kilka milionów osób, chcących doświadczyć jego niezwykłej atmosfery. Nie jesteśmy w stanie w paru zdaniach opisać wszystkich miejsc, które warto zobaczyć. Wspomnimy więc o tych, które zostały zaprezentowane na wystawie w Fotoplastykonie Poznańskim. Są to oczywiście stereofotografie ukazujące pozostałości zabytków starożytnego Rzymu, takich jak Forum Romanum - najstarszego placu targowego, Koloseum - amfiteatru zbudowanego w I wieku n.e. i będącego świadkiem walk gladiatorów czy Panteonu - jednej z najlepiej zachowanych świątyń tamtego okresu. Zobaczyć można także ślady najstarszej drogi rzymskiej - Drogi Appijskiej (z IV w. p.n.e.) oraz ruiny akweduktu Klaudiusza doprowadzającego wodę do miasta już na początku I tysiąclecia n.e.

Stereofotografie prezentują też dzieła sztuki i ślady twórczości wielkich artystów, między innymi słynne rzeźby - Pietę i Mojżesza Michała Anioła oraz freski jego autorstwa w Kaplicy Sykstyńskiej.
W trójwymiarze można zobaczyć również Fontannę di Trevi i Schody Hiszpańskie prowadzące do kościoła Trinità dei Monti. Rzym to miejsce niezmiernie ważne dla chrześcijan, nie sposób więc pominąć Watykanu z placem i bazyliką św. Piotra, a także Muzeami Watykańskimi, które mają przebogate zbiory udostępniane publiczności od XVIII wieku.

Dzięki fotoplastykonowi możemy zabrać Państwa w podróż w czasie i pokazać, jak miejsca te wyglądały ponad sto lat temu.

Materiały graficzne prezentowane podczas wystawy pochodzą z kolekcji Andrzeja Mularczyka, Tomasza Bielawskiego oraz Fotoplastikonu Warszawskiego.

_

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
  • sobota: 10.00 - 17.00
  • niedziela: nieczynne
  • ostatnie wejście na 20 minut przed zamknięciem

Ceny biletów:

  • normalny: 5 zł
  • ulgowy: 2 zł
  • grupowy: 20 zł
  • rodzinny: 10 zł

Załącznik