graficzne zaproszenie

Sztuka kulinarna nie tylko często towarzyszy nauce, ale również wpływa na jej rozwój. Przykładem są badania suchego makaronu spaghetti, w których brali udział najwybitniejsi fizycy naszych czasów, w tym laureaci nagrody Nobla. I chociaż zagadnienia "kuchennej fizyki" mogą wydawać się niepoważne a nawet wyróżnianie są nagrodami "Antynobla", to ich rezultaty pomagają znacznie lepiej zrozumieć zagadnienia związane z drganiami czy też wytrzymałością złożonych konstrukcji takich jak mosty, wieżowce, samoloty... Natomiast wyniki eksperymentów przeprowadzonych z gotowanym spaghetti znajdują zastosowanie w teorii węzłów, umożliwiają wyjaśnienie zachowania się nici DNA, materiałów włóknistych, polimerów... okazują się być nawet pomocne przy tworzeniu filmów animowanych.

W najbliższy czwartek "Fizyka Warta Poznania" zaprasza na wykład otwarty, który będzie odpowiedzią na intrygujące pytanie: "Jak się łamie spaghetti?" Wykład będzie prowadzić profesor Instytutu Fizyki Molekularnej PAN dr hab. Bartłomiej Andrzejewski, który w pracy naukowej zajmuje się eksperymentalnymi badaniami zjawiska nadprzewodnictwa, magnetyzmu oraz ferroelektryków i multiferroelektryków. Nasz prelegent współpracuje z polsko-włoskim czasopismem Gazzetta Italia.

Wykład odbędzie się 20 kwietnia 2023 roku o godzinie 11:00 w trybie on-line. W tym dniu przed godziną 11:00 na stronie internetowej "Fizyki Wartej Poznania" zostanie udostępniony link do wydarzenia: https://www.ifmpan.poznan.pl/fwp Wykład ma otwarty charakter i jest dostępny szerszej publiczności. Pytania i uwagi można kierować po wygłoszeniu prelekcji. W tym celu będzie uruchomiony tak zwany "czat".

Patronami wykładów "Fizyka Warta Poznania" są: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent miasta Poznań, Mensa Polska, Polska Akademia Nauk, Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Zobacz www.ifmpan.poznan.pl/fwp