Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data. Leżące ordery i zegarki kieszonkowe.

Koncert pieśni patriotycznych towarzyszący wystawie - Nie zmarnujcie niepodległości...

2023-11-12 ( niedziela )
Muzeum Sztuk Użytkowych, ul. Góra Przemysła 1, Poznań

Koncert pieśni patriotycznych w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości i wystawy sreber Funduszu Obrony Narodowej.

Organizatorzy zapraszają do wspólnego śpiewania znanych i nieznanych pieśni i piosenek, które od pokoleń gromadzą nas wokół ważnych momentów w dziejach by tworzyć wspólnotę.

Wystąpi: prof. Jacek Kowalski i zespół Monogramista JK

_____________

Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej, Silva rerum

Wystawa będzie prezentowała zbiór sreber Funduszu Obrony Narodowej, które dzień przed wybuchem II wojny światowej ofiarowali nasi poprzednicy. Muzeum Narodowe w Poznaniu jako depozytariusz tej pamięci i tamtej wiary udostępnia je w cyklu wystaw w 16 polskich placówkach muzealnych. Wystaw, których historycznym tłem są słowa przesłanie prezydenta Edwarda Raczyńskiego "Nie zmarnujcie Niepodległości. Dla niej wszystko".

Muzeum Narodowe w Poznaniu pokazuje szesnastą ekspozycję zatytułowaną Silva rerum. Silva rerum, czyli dosłownie "las rzeczy", to prezentacja bogactwa i różnorodności przedmiotów składających się na srebrny skarb FON. Tytułowy "las rzeczy" tworzą artystyczne i użytkowe przedmioty ze srebra, które tylko zrządzeniem historii przetrwały do naszych czasów - miały wszak być przetopione - by opowiedzieć o brutalnie przerwanej epoce i ludziach. W pierwszej sali chaotycznie wysypane zniszczone zegarki, biżuteria i obrączki -  bardzo osobiste pamiątki złożone dla dozbrojenia armii - skłaniają do refleksji nad zatrzymanym 1 września 1939 roku czasem i ludzkimi emocjami - bez wyjątku dramatycznymi - tych dni. W drugiej sali prezentujemy różnorodność skarbu sreber FON. Grupy obiektów tworzą kompozycje pozwalające przyjrzeć się z bliska, z jakimi przedmiotami byli się gotowi rozstać obywatele II Rzeczpospolitej, by wzmocnić potencjał militarny armii, jak ogromna była ich ofiarność i gotowość do poświęcenia. A spod tej warstwy emocjonalnej zespołu  sreber jawią się przedmioty funkcjonalne, zaspokajające potrzeby tak użytkowe, jak i estetyczne ich właścicieli, będące elementami dawnego życia codziennego. Są one świadectwem wysokiego poziomu kultury materialnej i duchowej dawnej Polski i Polaków.

Cena biletów na wystawę: 7 zł normalny, 5 zł ulgowy