Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia.

O przekraczaniu symbolicznych granic. Kulturowa i tożsamościowa perspektywa... - wykład towarzyszący wystawie - O dzieleniu...

2023-11-30 ( czwartek )
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9, Poznań

Prof. dr hab. Violetta Julkowska, Współprzewodnicząca Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej (UNESCO) - wykład: O przekraczaniu symbolicznych granic. Kulturowa i tożsamościowa perspektywa 50 lat działań Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej oraz prac wokół wspólnego podręcznika do historii.

Tematem wykładu jest refleksja o kulturowym i symbolicznym znaczeniu granic oraz pracy historyków polskich i niemieckich podejmowanych w celu ich przekraczania w odniesieniu do działań naukowych i edukacyjnych, podejmowanych na rzecz budowania porozumienia i prowadzenia dialogu polsko-niemieckiego. Kontekstem tej refleksji będą doświadczenia związane z powstaniem wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do historii oraz innych działań podejmowanych przez Wspólną Polsko-Niemiecką Komisję Podręcznikową (UNESCO), powołaną do życia w 1972 wraz z podpisaniem umowy o uznaniu granicy polsko-niemieckiej. Podzielę się doświadczeniem pracy w tej Komisji od 2008 roku, czyli od początku realizacji projektu wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do historii, jako ekspert merytoryczny i dydaktyczny oraz jako współautorka koncepcji tego podręcznika.

Prof. dr hab. Violetta Julkowska, historyk historiografii i dydaktyk historii, Wydział Historii, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka publikacji w nurcie historii historiografii XIX w. oraz recepcji kultury historycznej: Retoryka narracji historycznej Joachima Lelewela 1998; Historia dla wyobraźni. Recepcja i interpretacja pisarstwa historycznego Karola Szajnochy 2010; w obszarze badań nad kulturami pamięci i wizualizacji przeszłości oraz foto-historii: Foto-historia. Fotografia w edukacji historycznej (red.) 2012 i Foto-historia. Fotografia w przedstawianiu przeszłości (red.) 2012; Przywołane z historii. Ocalone z pamięci (red.) 2013; Jan Kiliński. Historia i pamięć (red.) 2015; Heritage of memory. Memory of heritage red. z W. Wernerem, (2016), Contemporary Lives of the Past (wspólnie z W. Wernerem) 2018. Ostatnio autorka nowatorskiej koncepcji włączenia tekstów historii prywatnej i ego-narracji do historii historiografii: Historie rodzinne. Narracje, narratorzy, interpretacje (2018).

___________________

O wystawie: O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej)

Bilet wstępu na wystawę: normalny: 20 zł ulgowy: 13 zł.

Zobacz www.mnp.art.pl/event/o-dzieleniu