abstrakt graficzny do wykładu

wykład popularnonaukowy "Dlaczego samoloty (nie) latają?"

11.04.2024
11:00 12:00

"Fizyka Warta Poznania" w kwietniu 2024 roku zaprasza na wykład popularnonaukowy pt.: "Dlaczego samoloty (nie) latają?", który wygłosi dr Piotr Graczyk z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN.

Podczas wykładu zostaną przedstawione ciekawostki techniczne dotyczące samolotów pasażerskich i wojskowych. W prosty sposób prelegent wytłumaczy na czym polega siła nośna, jak ważny jest środek ciężkości, jak również opowie o podstawowych pojęciach takich jak ciśnienie i prędkość.

Punktem wyjścia do tych rozważań są wypadki lotnicze znane fanom lotnictwa z serialu dokumentalnego "Katastrofa w przestworzach". Słuchacze dowiedzą się jak krokodyl i błonkówka doprowadzili do katastrof lotniczych? Co to jest rurka Pitota i dlaczego jest ważnym przyrządem pomiarowym? Dlaczego bez znajomości jednostek fizycznych oraz pomyłek z tym związanych można wylądować w nieoczekiwany sposób? Podczas wykładu prelegent nawiąże do roli komputera we współczesnym lotnictwie.

Dr Piotr Graczyk jest pracownikiem naukowym. Na co dzień zajmuje się modelowaniem komputerowym w Zakładzie Cienkich Warstw i Nanostruktur w Instytucie Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk.

Zapraszamy serdecznie na wykład od 11 kwietnia 2024 r. godz. 11:00 on-line. Link do wydarzenia: https://www.ifmpan.poznan.pl/fwp Pytania do prelegenta można kierować przez kanał YouTube "Fizyka Warta Poznania" oraz poprzez naszą stronę Fb: https://pl-pl.facebook.com/fwpifmpan/

Wykładom "Fizyka Warta Poznania" patronują: 

Marszałek Województwa Wielkopolskiego,

Prezydent miasta Poznań,

Mensa Polska,

Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Wykłady "Fizyka Warta Poznania" objęte są finansowaniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II" (projekt POPUL/SP/0388/2023/01)