Błazen w zielono-niebieskim stroju i błazeńskiej czapce na scenie, za nim odwróceni tyłem do niego aktorzy, wszyscy w podobnych strojach i nakryciach głowy.

opera w III aktach
libretto Francesco Maria Piave
na podstawie sztuki Król się bawi Victora Hugo

Przekleństwo! (La maledizione!) - ostatnie słowo Rigoletta, dworskiego błazna i czułego ojca, którego flirt z władzą kończy strata ukochanej córki - najlepiej streszcza fabułę hitu Verdiego. Choć krytycy powątpiewali w powodzenie kompozycji, zrywającej ze sztywnym kanonem tworzenia, sam Verdi był przekonany, że Rigoletto jest jego najlepszą operą, w której walory muzyczne współgrają w pełni z dramatycznym przebiegiem akcji.
I nie mylił się - nie ma bowiem teatru operowego, gdzie przynajmniej raz w sezonie nie rozbrzmiewają arie bezdusznego Księcia. Poznańska realizacja historii upadku Rigoletta to spotkanie uznanych w twórców: Doroty Roqueplo (kostiumy) i Pawła Dobrzyckiego (dekoracje) z debiutującym na scenie muzycznej Marcinem Bortkiewiczem (reżyseria). Paszportem do Rigoletta stał się dla Bortkiewicza film Noc Walpurgii z fenomenalną kreacją Małgorzaty Zajączkowskiej w roli żegnającej się z karierą diwy operowej. Filmowe, bliskie kinu noir elementy, wprowadził Bortkiewicz w swojej realizacji dzieła Verdiego, łącząc frywolność dworskich igraszek
z buzującym od intryg podskórnym życiem dworu.

Wykonawcy:
Soliści, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
Antonello Allemandi - dyrygent

Więcej informacji na temat przedstawienia na stronach Teatru Wielkiego

materiały: Teatr Wielki w Poznaniu

Bilety dostępne w: