
Koncert - Dagadana - Scena nad Rusałką
Dagadana
Od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi.
Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej.
DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 30 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach.
Nowa płyta "Tobie" (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu.
Kraje, w których koncertowali:
Algieria, Argentyna, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kanada, Republika Czeska, Indie, Indonezja, Francja, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie.Skład zespołu:
- Daga Gregorowicz- wokal, elektronika, perkusjonalia
- Dana Vynnytska- wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonalia
- Mikołaj Pospieszalski- kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokal
- Bartosz Mikołaj Nazaruk- perkusja, perkusjonalia, wokal
Wstęp wolny!
"Dbamy o dostępność - dzięki współpracy z Polską Fundacją Osób Słabosłyszących na każdym koncercie działa pętla indukcyjna, a osoby z aparatami słuchowymi mogą w pełni doświadczać naszych koncertów! Miejsce koncertów pozbawione jest barier architektonicznych. Pod samą scenę da się dojechać wyasfaltowaną ścieżką, a zarówno w toalecie Restauracji Rusałka, jak i w publicznych toaletach znajdujących się na terenie zamontowana jest komfortka (przewijak dla osób z niepełnosprawnościami)."
Organizator cyklu: Fundacja Pogoda
Partnerzy: Restauracja Rusałka, Żywiec, Pepsi, Hotel Ilonn, MJP Drukarnia, WC Serwis, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących, Miasto Poznań
Patroni medialni: Radio Nowy Swiat, Radio Afera, Radio Meteor, Fotokulturalni, tenpoznań, lepszypoznań
Sfinansowano ze środków Miasta Poznania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2025
______
Wcześniej o 19:30 wystąpi:
Chrust
Polska grupa muzyczna grająca nowoczesną muzykę etniczną. Trzy zupełnie inne osobowości reprezentujące umiłowane przez siebie style muzyczne (folk, electro, rock) dają w połączeniu niepowtarzalne, współczesne brzmienie zespołu. Twórczość grupy oparta jest o polską muzykę tradycyjną i słowiańską, inspirowana takimi zespołami i nazwiskami jak Percival Schuttenbach, Wardruna, Trent Reznor, Tool, czy Igor Herbut.
Chrust powstał w Gdańsku w 2021 roku, wtedy też ukazał się ich pierwszy singiel promujący działalność grupy, pod nazwą "Hen za Rzeką". Rok później, w maju 2022 roku ukazał się ich pierwszy, w pełni autorski album "Chrust". Mimo krótkiego życiorysu zespołu artyści mają za sobą wiele koncertów, wygranych konkursów, festiwali i wyróżnień.
- Wydarzenie bez barier: tak
