Plakat promujący wydarzenie. Czarno-biała fotografia. Naprzeciwko siebie w pewnej odległości stoją dwie osoby. Obie są zwrócone profilem do obiektywu. Osoba po lewej jest znacznie wyższa od osoby stojącej po prawej stronie. Na podłogę padają cienie. W tle drewniane ścienne panele. W prawym górnym rogu białe napisy informujące o wydarzeniu. / fot. Krystian Daszkowski.

Rezydencja artystyczna Katarzyny Żeglickiej i Antka Kurjaty - Gra w kontra-s-Ty

2022-09-07 ( środa )
CK Zamek, Sala Wielka, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Gra w kontra-s-TY to gra, w której liczy się (nie)współbycie i  (nie)współdziałanie. Miejsce, w którym (nie)zacierają się kontrasty.

Wygrana,

przegrana,

dialog.

Ja kontra Ty,

My kontra Wy,

Wy kontra My,

Ty kontra cała reszta,

Ja kontra JA. 

Gra w kontra-s TY to dwa ciała w przestrzeni. Każde inne. Obce.

Jak na siebie wpływają?

Czy same decydują o swojej drodze? Co je określa?

Co je porusza?

Ruch? Emocje?

Otoczenie? Przestrzeń?

Przyciąganie, oddalanie, odpychanie.

Energie zmienne, sprzeczne.

Różne postrzeganie, widzenie.

Popatrz, to jest moje ciało!

Koncept i choreografia: Katarzyna Żeglicka, Antek Kurjata.

Kostiumy: Agnieszka Ostrowska

Konsultacje choreograficzne: Justyna Wielgus.

Główną ideą projektu jest stworzenie warunków do wspólnej, regularnej praktyki tańca opartego na ruchu improwizowanym oraz do twórczej pracy zakończonej przygotowaniem i zaprezentowaniem spektaklu tanecznego. Tematem spektaklu będzie szeroko pojmowany kontrast.
Za najważniejszy w projekcie artyści uznają sam proces odbywający się między nimi oraz skupienie się na najczęściej marginalizowanych praktykach artystycznych i analizie ich wewnętrznej dynamiki. Możliwość pokazania publicznie projektu, od początku tworzonego przez artystę bez niepełnosprawności i artystkę z niepełnosprawnością, to nadal rzadko obserwowane zjawisko w polskich sztukach performatywnych.
Przestrzeń sceny - jako miejsce szczególnej soczewki społecznej - jest w stanie realnie animować dyskurs społeczny i artystyczny. Obecność ciał nienormatywnych sama w sobie ma potencjał rewolucyjny i awangardowy - najczęściej ukrywane zjawiska znajdują się tutaj w świetle reflektorów. Nie można uciec przed konfrontacją z nimi. Tworzy to duży ładunek performatywny, który Żeglicka i Kurjata będą eksplorować artystycznie, korzystając z narzędzi disabled i queer studies.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie CK Zamek.

______________________________________________

fot. Krystian Daszkowski.