Bezpiecznym być

 Finał projektu "Bezpiecznym być"

2020-01-17

Z inicjatywy Straży Miejskiej Miasta Poznania w dniu 16 stycznia br. odbył się finał konkursu "Bezpiecznym być", w którym udział wzięło 140 uczniów. Jest to nowy projekt Straży Miejskiej promujący bezpieczne zachowanie w różnych sytuacjach życiowych.

Program skierowany był do uczniów  poznańskich szkół specjalnych. Celem zajęć profilaktycznych prowadzonych od września przez strażników miejskich było zapoznanie uczestników z zagrożeniami i sposobami radzenia sobie w różnych sytuacjach - na drodze, podwórku, w szkole, w domu, podczas zabaw czy też w kontakcie z osobami obcymi.

Finał projektu odbył się  na terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu. Przygotowane zostały stoiska, na których przedstawiciele poszczególnych instytucji przybliżali uczniom zasady bezpieczeństwa: jak bezpiecznie przejść przez jezdnię, jak udzielić pierwszej pomocy, jak mieszać substancje aby nie doprowadzić do wybuchu i wiele innych...

Instytucje uczestniczące w projekcie:

  • Policja - bezpieczeństwo w sieci, kontakt z osobami obcymi,
  • Straż Pożarna - bezpieczeństwo przeciwpożarowe,
  • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemilogiczna - bezpieczne zbieranie grzybów, postępowanie przy ukąszeniach,
  • ENEA -  bezpieczne postępowanie z prądem, pierwsza pomoc,
  • Wydział Urbanistyki i Architektury UM Poznania - bezpieczne przestrzenie w mieście,
  • Straż Miejska,  Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego - bezpieczeństwo na drodze,
  • Studenckie Koło Naukowe Katedry i Zakładu Farmacji Uniwersytetu Medycznego - bezpieczne zabawy z cieczami,
  • Dogoterapeuta - bezpieczne zachowanie w kontakcie ze zwierzętami.

Młodzież aktywnie uczestniczyła we wszystkich zajęciach. Było mnóstwo emocji i cennej wiedzy z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa.  Autorzy wyróżnionych prac plastycznych otrzymali  nagrody, a wszyscy uczestnicy upominki. Nagrodzone prace plastyczne można podziwiać od 17-28 lutego 2020 roku w Urzędzie Miasta  Poznania przy pl. Kolegiackim 17.