CIL Strzeszyn - Sąsiedzki spacer po łące - niełące

W niedzielę 16tego sierpnia br. odbył się na trenie kampusu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy ul. Dojazd 11, obok budynku Biocentrum, pierwszy- i mamy taką nadzieję -nie ostatni Sąsiedzki spacer po łące - niełące.

Wydarzenie zostało przygotowane w ramach działań społecznie odpowiedzialnych Uniwersytetu wspólnie z Centrum Inicjatyw Lokalnych Sołacz, Centrum Inicjatyw Lokalnych Strzeszyn, Koalicją Zazieleń Poznań. Była to jednocześnie inauguracja projektu edukacyjno-promocyjnego pt. Łąki kampusu Poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, który z założenia, otwierając się na współpracę ze społecznością lokalną, ma edukować i promować działania na rzecz poznania i ochrony środowiska, w tym ekosystemów miejskich Poznania.

Zadaniem nazwy wydarzenia było zainteresować, a nawet zaintrygować uczestników -"sąsiadów" Uniwersytetu tj. mieszkańców otaczających uczelnię osiedli, po to by zechcieli przyjść, by wspólnie ze specjalistami rozwikłać zagadkę "niełąki" i wzbogacić wiedzę z zakresu bioróżnorodności, entomologii i zielarstwa.

Edukatorami w tych zakresach byli pan Mateusz Kęsy - doktorant Pracowni Pszczelnictwa, Instytutu Zoologii UPP, czynnie biorący udział w popularyzowaniu wiedzy o życiu i znaczeniu owadów, (m.in. realizator projektu Miododajne Miasta), oraz pani Anna Bober, fitoterapeutka, biotechnolog i antropolog kultury, od ponad 10 lat aktywnie działająca na rzecz edukowania w dziedzinach fitoterapii, tradycyjnego ziołolecznictwa oraz dietetyki.

Wydarzenie dopełniały warsztat malarski w plenerze oraz animacje dla dzieci prowadzone przez p. Amadeę Noemi Łakatosz, malarkę, fotograficzkę, zajmującą się twórczością plastyczną i teatralną.

Mimo panujących upałów spotkanie i towarzyszące mu warsztaty oraz spacery wśród roślin łąki segetalnej tj. łąki powstałej z chwastów i ziół (chwasty względne), z m.in. łapaniem i podglądaniem owadów - szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych uczestników, czy z rozpoznawaniem roślin, zbieraniem ziół i poznawaniem ich znaczenia zgromadziły spore grono uczestników.

W wydarzeniu udział wzięli zarówno przedstawiciele Uniwersytetu, w tym p. prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, p. prof. dr hab. Cezary Mądrzak Prorektor ds. Studiów, p. prof. Anna Kryszak Dziekan Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii, p. prof. UPP dr hab. Piotr Urbański Dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu ora dr hab. Tomasz Piechota z Katedry Agronomii, jak i społeczności lokalnej, w tym Przewodniczący Zarządu Osiedla Sołacz p. Paweł Szwaczkowski.

Zarówno goście, jak i organizatorzy wyrażają nadzieję, że Sąsiedzkie spacery na terenie kampusu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu staną się innowacyjną formułą kształtowania wzajemnych relacji, ale przede wszystkim edukowania przez uczestnictwo i poznanie.

Przygotowała

Prof. UPP dr hab. Magdalena Kozera-Kowalska

(Pełnomocnik Rektora ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni)

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej