Pomoc publiczna dla przedsiębiorców

Od 2007 - Zmiany w przepisach dotyczących pomocy de minimis.

Zwiększenie do 200 tys. euro maksymalnej wysokości publicznego wsparcia niepodlegającego zgłoszeniu Komisji Europejskiej oraz włączenie sektora transportu, to najważniejsze zmiany w zakresie pomocy de minimis, które weszły w życie 1 stycznia 2007 r.

Pomoc de minimis to wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Zgodnie bowiem z zasadą prawa rzymskiego "de minimis non curat lex" (prawo nie troszczy się o drobiazgi), pomoc o niewielkch rozmiarach nie powoduje naruszenia konkurencji na rynku.

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 1 stycznia 2007 roku, pomoc publiczna w wysokości nie przekraczającej 200 tys. euro przyznana w ciągu 3 lat nie podlega zgłoszeniu Komisji.

Nowe regulacje dotyczące zasad udzielania pomocy publicznej, w tym pomocy de minimis wprowadza Rozporządzenie Komisji (WE) NR 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu o pomocy de minimis.

Rozporządzanie to, dotyczy również sektora transportu drogowego - jednak maksymalna wartość pomocy nie może w tym przypadku przekroczyć 100 tys. euro, a wsparcia nie będzie można otrzymać na zakup pojazdów, oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych - dotychczas regulowały to oddzielne przepisy.

Przedsiębiorców czeka też kilka ograniczeń związanych z nowymi przepisami.

Przede wszystkim pomocy de minimis nie będzie można łączyć, w ramach jednego projektu, z innymi formami wsparcia, jeśli powodowałoby to przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy, nie będą na nią mogli również liczyć przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej w rozumieniu wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy na ratowanie i restrukturyzację.

Zakazane będzie jej udzielanie w ramach tzw. form nieprzejrzystych - takich, w stosunku do których konieczne byłoby przeprowadzenie oceny ryzyka dla obliczenia wartości pomocy.

Nowe rozporządzenie Komisji obowiązywać będzie do końca 2013 roku.

(źródło informacji: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów)

sieci społecznościowe