Wydarzenia na planie Pokaż na planie
logo

Miroslav Tichy: wystawa, film i koncert w Galerii Tak

2017-11-24 ( piątek )
19:00-22:00
Galeria Tak, ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań

Światowej sławy czeski artysta art brut/outsider art, samotnik, fotograf. Tichý to outsider, do którego pasuje powiedzenie: nie ważny jest aparat lecz osoba, która robi zdjęcie. W młodości rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze, jednak po 3 latach zrezygnował. W latach sześćdziesiątych definitywnie wycofał się z artystycznego obiegu. Osiadł w rodzinnym miasteczku Kyjov, gdzie rozpoczął samotne życie. Zaczął intensywniej eksperymentować z fotografią w połowie 1950 roku. Sam konstruował swoje aparaty fotograficzne. Prace Tichý zostały po raz pierwszy pokazane zostały na Biennale w Sewilli w 2004 roku, po długich staraniach Romana Buxbauma, kiedy Tichy w końcu zgodził się na pierwszą publiczną prezentacją swoich zdjęć. Niedługo po Biennale w Sewilli, w 2005 roku, odbyła się pierwsza, indywidualna wystawa artysty w Zurychu. W 2005 roku Tichy otrzymał nagrodę Discovery Award na festiwalu w Arles. Jego monograficzną wystawę można było oglądać m.in. w Centrum Pompidou w Paryżu w 2008 roku oraz w International Center of Photography in New York w 2010 roku.Dużą kolekcją zdjęć artysty dysponuje dziś Roman Buxbaum, który w 2004 roku powołał The Tichý Ocean Foundation.

Film  "Tarzan na emeryturze" (Tarzan v důchodě, 2006, reż. Roman Buxbaum, 32') g.19:30 "Tarzan na emeryturze" to dokument o jedynym w swoim rodzaju fotografiku, Miroslavie Tichým.

Koncert  Synthopia g. 20:30

Synthopia to projekt Radka Włodarskiego, absolwenta i wykładowcy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który na artystycznej i muzycznej scenie jest obecny już od prawie 20 lat. Działa w obszarze muzyki, instalacji i kolażu. W realizacjach dźwiękowych porusza się w postindustrialnych klimatach, proponując mutacje dźwięków natury z przemysłowymi odgłosami maszyn. Były członek eksperymentalnej formacji Kaleka, współinicjator grupy dźwiękowej Sonda, z Hubertem Wińczykiem współtworzy zespół WWDuo, a jako DJ Radar penetruje między innymi rejony no-wave, noise oraz neue deutsche welle, wierny od zawsze i na zawsze płytą analogowym. Synthopia to jego solowy projekt, oparty na brzmieniu analogowych syntezatorów, maszyn perkusyjnych oraz eksperymentów z taśmą. Jego album "B Tape Preis" został wydany w 2016 roku nakładem BDTA, a w grudniu będzie miała miejsce premiera jego nowej kasety.

Projekt dofinansowany przez Miasto Poznań