Wydarzenia na planie Pokaż na planie

Niedziela pełna atrakcji w Laboratorium Wyobraźni

2020-01-26 ( niedziela )
Poznański Park Naukowo-Technologiczny, ul. Rubież 46, Poznań

3... 2... 1... Rozpoczynamy ferie w województwie wielkopolskim!

Zimowy odpoczynek Laboratorium Wyobraźni rozpocznie różnorodnymi atrakcjami. Organizatorzy przygotowali warsztaty dla naszych najmłodszych gości, ale zadbali również o nieco starszych odkrywców. Uczestnicy będą badać chemiczne właściwości galaretki, odkrywać przestrzeń kosmiczną oraz poznawać podstawy robotyki i programowania. Będzie się działo!

Pakiet pełny (3 atrakcje):

  • Experymentarium: Kosmiczna robotyka

Czy skonstruowany z klocków Lego WeDo 2.0 łazik marsjański będzie w stanie przewieźć próbkę materii we wskazane miejsce? Do czego potrzebny będzie czujnik ruchu? Do czego - czujnik przechyłu? Jak zaprogramować łazika, żeby wykonał zadanie? Tworzenie mobilnego robota z klocków Lego WeDo 2.0 oraz jego programowanie - zadanie dla tych, którzy nie boją się technicznych wyzwań. Zajęcia wspomagają naukę programowania oraz ukazują podstawowe zagadnienia robotyki.

  • Ekspozycja na Wystawie Czerwonej

Interaktywna ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej z nich odwiedzający samodzielnie poznają zjawiska z różnych dziedzin naukowych, takich jak: hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm. W drugiej części nasi goście znajdą dwa stanowiska multimedialne, jedno z nich prezentujące zagadnienia z biologii, takie jak badanie wieku i gatunków drzew czy fauny i flory pod powierzchnią ziemi, drugie z fizyki, prezentujące działanie akceleratora jonów węglowych, wykorzystywanego w badaniach wieku próbek organicznych metodą węgla C14. Trzecia część natomiast to tak zwana "ciemnia", która pozwala na obserwację zjawisk z dziedziny fizyki, a szczególnie zjawisk związanych ze światłem, takich jak obserwacja obrazu z wnętrza aparatu fotograficznego, badanie biegu promieni odbitych od lusterek oraz przechodzące przez soczewki, badanie przebiegu promieni przy przejściu przez pryzmat, nakładanie obrazów w lustrze fenickim oraz obserwacja barw.

  • Planetarium: Z wizytą u gwiezdnych sąsiadów

Mobilne cyfrowe planetarium to przestrzeń umożliwiająca obserwację kosmosu na kopule imitującej sklepienie niebieskie. W planetarium uczestnicy siedzą na dywanie, choć wielu gości, jak przystało na prawdziwych miłośników nieba, preferuje podziwiać niebo na leżąco. Podczas seansu wybiorą się w podróż po przestrzeni kosmicznej, tej bliskiej i tej odległej, a na koniec zajęć prowadzący z chęcią odpowie na wszystkie pytania związane z badaniami przestrzeni kosmicznej i tym, co widać (i czego nie widać) obecnie na niebie.

Miejsce: Wystawa Czerwona Laboratorium Wyobraźni

Godzina rozpoczęcia: 10:00. Czas trwania: 3 godz.

Możliwe są również pojedyncze atrakcje do wyboru.

Godzina rozpoczęcia: 13:30. Czas trwania: 1 godz.

Bilety: tutaj.

Zajęcia dedykowane dzieciom od 5. roku życia wraz z opiekunami.

Zobacz wyobraznia.ppnt.poznan.pl