widok stołu z niedokończoną mozaiką

Warsztaty z cyklu Rodzinne spotkania ze sztuką

2024-02-24 ( sobota )
Galeria Miejska Arsenał, ul. Szyperska 2/6-8 , Poznań

Czy można ukraść słowo, czyli rzecz o mozaice.
prowadzenie: Justyna Budzyn
zapisy: joanna.tekla@arsenal.art.pl
zapisy od 1.02.2024, prosimy o terminowe wysyłanie zgłoszeń

Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z pierwotnym znaczeniem słowa mozaika, które określa sztukę dekorowania powierzchni wzorami wykonanymi z ciasno ułożonych, zwykle różnokolorowych, małych kawałków kamienia, szkła, płytki lub muszli. Uczestnicy zaprojektują, a następnie skomponują własne mozaiki. Ich elementy będą przez nich następnie nakładane na przygotowaną powierzchnię i mocowane za pomocą kleju. *
Wnikliwość artystyczna jest kluczem zarówno do tworzenia, jak i docenienia mozaiki, a techniczne aspekty tej sztuki wymagają szczególnej uwagi. Nasz współczesny język zmienił pierwotne znaczenie słowa, w pewnych przypadkach doprowadzając do niemałego bałaganu.
Często słyszymy słowo "mozaika" odnoszące się do płytek w supermarkecie, które z prastarą sztuką ręcznego obrabiania i rozmyślania nad materiałem nie mają nic wspólnego.
Podczas warsztatów dzieci, wraz z opiekunami, zaprosimy także do krótkiej gry - zastanowimy się, czy tym samym "imieniem" można nazwać dwa różne przedmioty oraz co z tego wyniknie.
*UWAGA: Prace będzie trzeba zostawić po warsztatach w Galerii, abyśmy mogli je dla Was zafugować! Będzie je można odebrać w kolejnym tygodniu w księgarni.

Zobacz arsenal.art.pl/