Zdjęcie ściany z półkami zapełnionymi książkami

Wokół powieśći "Bliscy" Annie Ernaux

23.04.2024
18:00

Pierwsze spotkanie klubu czytelniczego w bibliotece Domu Bretanii

"Bliscy" to zbiór trzech mikropowieści ("Miejsce", "Pewna kobieta", "Druga córka") opowiadających o rodzinie, poszukiwaniu tożsamości i o Francji, którą niechętnie umieścilibyśmy na pocztówkach. Ernaux opowiada o ojcu, który musiał przerwać edukację, aby podjąć pracę, o matce, która marzy o pomnażaniu majątku i o szacunku społecznym, oraz o siostrze, która odeszła szybko i niespodziewanie.

Noblistka, wykorzystując elementy autobiograficzne, pisze biografię całego pokolenia, starając się dokonać ,,zemsty swojej rasy". Owa ,,rasa" to ludzie z krwi i kości, tacy, którzy - tak boleśnie jak sama autorka - zrozumieli, że awans społeczny ma swoją cenę, a środowisko rodzinne może nie tylko wspierać, ale i zniewalać człowieka.

Spotkanie poprowadzi Natalia Teklik - studentka III roku filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się literaturą współczesną, a w szczególności prozą autobiograficzną oraz inicjacyjną. Prywatnie, miłośniczka dobrego kina, muzyki alternatywnej i zielonej herbaty.

Klub czytelniczy będzie spotykał się regularnie, dyskutując o wcześniej ustalonych i przeczytanych książkach.

https://www.facebook.com/events/1115700359749137/?ref=newsfeed