Bezpiecznie po Poznaniu rowerem

Na każdego poznańskiego rowerzystę przypada kilka osób, które "chciałyby, ale się boją".  Poniżej kilka rad, jak przełamać opór i zadbać o swoje bezpieczeństwo:

Sprawdź, czy nie ma lepszej trasy niż ta, którą znasz z samochodu czy tramwaju

W Poznaniu jest sporo tras umożliwiających ominięcie ulic z dużym ruchem samochodowym. Trasy przez parki, wzdłuż Warty czy ulice z kontraruchem coraz częściej układają się w alternatywne trasy - znajdź je!

Nie daj się zepchnąć do krawędzi jezdni

Jadąc po ulicy, zachowuj taką odległość od krawężnika, która pozwoli wyminąć studzienkę kanalizacyjną bądź kałużę bez gwałtownego skrętu.

Jedź przewidywalnie

Skręcając,  sygnalizuj swój manewr wyciągniętą ręką. Kierowcy muszą znać twoje zamiary. Przed zmianą pasa upewnij się dwa razy czy możesz to zrobić. Na szerokich ulicach o kilku pasach ruchu zmieniaj pasy etapami.

Obserwuj otoczenie

Nawet, gdy masz pierwszeństwo, upewnij się, że kierowca zamierza je uszanować. Przy przejazdach rowerowych, nawiązuj kontakt wzrokowy z kierowcami.

Szczególnie uważaj, gdy po prawej stronie zaparkowane są samochody. W każdej chwili mogą zostać otwarte drzwi. Obserwuj również wyjazdy z posesji czy parkingów. Często widoczność dla wyjeżdżającego kierowcy jest bardzo słaba.

Zadbaj o wyposażenie roweru

Dzwonek i oświetlenie przednie i tylne są obowiązkowe, jednak dla swojego bezpieczeństwa warto zrobić więcej niż wymagane prawem minimum. Nie ma prawnie wiążących norm, jak jasne powinno być oświetlenie roweru i większość światełek nie oświetla niczego poza kilkoma metrami drogi przed rowerem. Aby móc jeździć z normalną prędkością także po zmroku, zainwestuj w sprzęt, który oświetla co najmniej kilkadziesiąt metrów przed tobą, aby dać szansę reakcji zarówno sobie, jak i szybciej poruszającym się samochodom. Warto też wyposażyć rower w elementy odblaskowe. Kupując opony, wybierz te z odblaskowym paskiem. Warto też wyposażyć szprychy w nakładki odblaskowe. Poprawią one widoczność z boku - a to właśnie zderzenia bocznie zdarzają się najczęściej.

Zobacz filmy:

Samochodem między rowerami

Sprawdź się! Rozwiąż test z przepisów ważnych dla rowerzystów: test