Przygotowanie roweru przed sezonem

Choć coraz więcej mieszkańców Poznania jeździ na rowerze cały rok, zdecydowana większość z nas wybiera się na pierwszą przejażdżkę dopiero po ustaniu zimowych chłodów.

Po wielu miesiącach bezruchu, musimy zadbać o nasz rower. Dzięki kilku prostym czynnościom zmniejszymy ryzyko wystąpienia awarii, a sama jazda będzie dla nas przyjemniejsza.

Czysty rower

Na początek warto zadbać o czystość naszego roweru. Jeżeli odpowiednio przygotowaliśmy go przed nadejściem zimy, nie powinno to sprawić nam za dużo problemu.

Myjąc rower pamiętajmy o tym, żeby robić to w miejscu które nie boimy się pobrudzić, na przykład w piwnicy lub na wolnym powietrzu. Najpierw umieśćmy rower na stojaku lub oprzyjmy go w stabilny sposób. Do jego umycia możemy wykorzystać różnego typu specjalistyczne środki do rowerów. Sama miękka gąbka i woda z łagodnym detergentem powinny jednak wystarczyć.

Łańcuch możemy wyczyścić za pomocą szczoteczki do zębów. Jeżeli chcemy, możemy do tego zastosować specjalny czyścik do łańcucha, co trochę przyspieszy mycie roweru.

Po umyciu roweru przetrzyjmy go szmatką z czystą wodą i odstawmy na chwilę, aby zdążył wyschnąć.

Stan techniczny

Dla bezpiecznej jazdy powinniśmy sprawdzić stan techniczny naszego jednośladu.

Poniżej przygotowaliśmy krótką listę elementów, które powinniśmy sprawdzić:

  • Hamulce - czy są sprawne? Przy hamulcach hydrauliczncyh sprawdźmy, czy nie widać wycieków płynu hamulcowego. Przy hamulcach typu V-brake, sprawdźmy napięcie i mocowanie linki hamulcowej;
  • Klocki i tarcze hamulcowe - czy są w dobrym stanie, nie widać na nich uszkodzeń i oznak nadmiernego zużycia?;
  • Łańcuch - czy jest odpowiednio napięty i nie widać na nim oznak rdzy?;
  • Przerzutki - czy sprawnie zmieniają przełożenia?;
  • Koła - czy są wycentrowane? Zwróćmy uwagę, czy nie wydają się "krzywe";
  • Opony - czy nie są sparciałe i nie widać na nich oznak przebicia?;

Dodatkowo pamiętajmy, że polskie prawo wymaga od nas posiadania sprawnych hamulców i widocznych odblasków z przodu i z tyłu roweru. Sprawdźmy, czy nasz jednoślad spełnia te wymogi.

Konserwacja

Jeżeli nasz jednoślad jest czysty i sprawdzony pod kątem stanu technicznego, możemy zadbać o odpowiednią konserwację jego ruchomych elementów.

O ile we wcześniejszzych krokach mogliśmy polegać na zwykłym detergencie i miękkiej gąbce, tutaj warto zakupić odpowiednie środki chemiczne. Istnieją specjalne smary do łańcuchów rowerowych, które zmniejszają tarcie i przedłużają ich żywotność.

Dzięki zastosowaniu smaru, zmniejszymy ryzyko uszkodzeń mechanicznych ruchomych elementów roweru i wystąpienia rdzy. Dodatkowo, nasmarowany łańcuch będzie pracował ciszej, co przełoży się na komfort jazdy.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że odpowiednie przygotowanie roweru przed sezonem rowerowym jest kluczowe dla bezpiecznej i przyjemnej jazdy. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i włożyć trochę pracy, aby upewnić się, że Twój rower jest w dobrym stanie technicznym.