Już w ten weekend Noc Muzeów!

Muzeum Narodowe, Archeologiczne, Brama Poznania, Biblioteka Raczyńskich czy CK Zamek - to tylko przykładowe instytucje, które otworzą swoje drzwi dla zwiedzających w najbliższą sobotę, 18 maja. Wszystko z okazji kolejnej edycji Nocy Muzeów, wydarzenia, na które czeka każdy miłośnik kultury. Jesteście ciekawi, co będzie się wtedy działo w stolicy Wielkopolski?

Kolejka do Muzeum Narodowego podczas Nocy Muzeów. - grafika artykułu
Co roku Noc Muzeów tłumy poznaniaków chcą zwiedzić instytucje kultury po zmroku, fot. Estrada Poznańska.

Noc Muzeów to impreza z wieloletnią tradycją, dzięki której poznaniacy i turyści mają niepowtarzalną okazję, by odwiedzić wiele miejsc całkowicie za darmo lub za symboliczną opłatą. W tegorocznej edycji wydarzenia udział bierze ponad 70 placówek kultury. Każda z nich przygotowała wyjątkowe atrakcje. Nie sposób tu wymienić wszystkich, więc poniżej przedstawiamy wybrane propozycje.

Muzeum Narodowe i jego oddziały

W Gmachu Głównym nie zabraknie spotkań z kuratorami galerii mieszczących się w zabytkowej części muzeum, a konserwatorzy pokażą to, czego nie widać gołym okiem. Będzie też okazja do spotkania z muzyką i literaturą klasyczną. W przestrzeniach starego holu organizatorzy przypomną o remontowanym i zamkniętym na co dzień dla zwiedzających oddziale MNP - Muzeum Etnograficznym, którego pracownicy wspólnie z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym poprowadzą warsztaty wykonywania firlejek dla dzieci i dorosłych. Ponadto nadal dostępna będzie wystawa czasowa pt.: "Ultraawangarda. Koło Klipsa. Poznański underground lat 80. XX wieku".

Muzeum Sztuk Użytkowych proponuje odkrywanie tamtejszych eksponatów - w tym skarbów ukrytych w ekspozycyjnych szufladach! Tegoroczne odwiedziny w muzeum dadzą też okazję do zachwytu nad nowościami w kolekcji muzealnej - to drogocenne, widowiskowe eksponaty światowej klasy, zaprezentowane na wystawie "Precjoza. Pokaz nabytków Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu".

Noc Muzeum wraca po kilku latach do Ratusza - Muzeum Poznania! Impreza będzie stanowić znakomitą okazję do odkrywania na nowo przestrzeni gotyckich piwnic (niedostępnej od 1997 roku!) i zobaczenia wystawy Poznań przed Quadro. W programie przewidziany jest też pokaz filmów prezentujących dawny Poznań i krótkie opowieści o obiektach prezentowanych na wystawie. A zlokalizowane tuż obok Ratusza Muzeum Instrumentów Muzycznych pochwali się najnowszym projektem "Musica Wartenbergensis", który dotyczy kompleksowego opracowania rękopisów muzycznych pochodzących z nieistniejącego już klasztoru jezuitów w Otyniu.

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym to nie tylko Poznań, ale także zamiejscowe oddziały:

Pałac w Śmiełowie zawsze w tym dniu rozbrzmiewa koncertami w przepięknych okolicznościach przyrody, a dodatkową atrakcją w tym roku będą wydarzenia upamiętniające rocznicę wizyty w pałacu dwóch niezwykle ważnych dla polskiej kultury postaci: Henryka Sienkiewicza oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Wszystkich, którzy obejrzeli nową wersję "Akademii Pana Kleksa" (i nie tylko), organizatorzy zapraszają do Zamku w Gołuchowie, gdzie kręcono ekranizację - scenerią filmu był m.in. urokliwy dziedziniec zamkowy, który po zakończonych w 2023 roku pracach remontowo-konserwatorskich odzyskał dawny blask.

Dla miłośników archeologii i dawnych czasów

W samym sercu rynku na zwiedzających czeka też Muzeum Archeologiczne, zdominowane w tym roku przez tematykę antycznego świata Herodota. Inspiracją stała się prezentowana obecnie w Pałacu Górków wystawa czasowa "Grodzisko w Chotyńcu. Zachodnia brama Scytii". Koczowniczy Scytowie byli jednym z wielu ludów, których historię i kulturę opisał Herodot w swoich "Dziejach". Jednak tegoroczna Noc Muzeów opowiadać będzie nie tylko o Scytach, ale i o świecie, w którym funkcjonowali. Nie zabraknie wątków greckich, egipskich czy perskich. Na gości Muzeum czekają pokazy, warsztaty, gry, a także ciekawe wykłady popularnonaukowe i oprowadzania kuratorskie.

Na Ostrowie Tumskim, w filii Muzeum, drzwi otworzy Rezerwat Archeologiczny Genius Loci - tu zajmiemy się archeomitami, a konkretnie ich obalaniem. Pojawi się parę wykładów dotyczących wielu kontrowersyjnych tematów, jak pochówki wampiryczne. Będą też liczne pokazy, m.in. pokaz walk czy zainscenizowane obozowisko wojów średniowiecznych, oraz oprowadzanie kuratorskie.

W ścisłym centrum na zwiedzających czekają też oddziały Biblioteki Raczyńskich. Na przykład Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza zaprasza na podróż w czasie do XIX wieku! Piękne stroje, etykieta i salonik towarzyski, w którym toczy się rozmowy o sprawach kultury, sztuki i polskiej niepodległości. Dzięki aktorom asz.teatru mury kamienicy przy Starym Rynku ożyją. Ponadto będzie można posłuchać wykładów poświęconych twórczości Sienkiewicza i ciekawostek z prywatnego życia pisarza.

Iluzja, nauka i sztuka w jednym miejscu

Na Starym Rynku mieści się też Muzeum Iluzji, Nauki i Sztuki, jedyne takie miejsce w Wielkopolsce i jedno z nielicznych w kraju. Wraz z przewodnikiem przemierzyć będzie można siedem pomieszczeń wystawienniczych, podążając śladami królika. A co najlepsze - większość z 60 interaktywnych eksponatów będzie można zbadać i dotknąć samodzielnie! Łamigłówki, kalejdoskopy, pikselowy stół czy lewitacja na trzy sposoby to tylko namiastka czekających atrakcji. Spektakularne iluzje, naukowe przekręty i nietuzinkowa sztuka. Jednym słowem - świat, w którym wszystko jest możliwe.

Z wizytą na... komisariacie

Oprócz instytucji kulturalnych od kilku lat w Noc Muzeów angażuje się też poznańska policja, która co roku stara się zapewnić zwiedzającym niezapomniane wrażenia i prezentuje na co dzień niemożliwe do zwiedzania przestrzenie. W tym roku otworzy swoje drzwi budynek Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Taborowej 22.

- Przygotowaliśmy m.in. zwiedzanie sali "tradycji policji". To taka przechadzka po blisko stuletniej historii naszej formacji. Będzie również park maszyn, gdzie zostaną zaprezentowane wszystkie pojazdy i sprzęty wykorzystywane przez policjantów w codziennej służbie - mówiła Iwona Liszczyńska z biura prasowego policji, cytowana przez serwis gloswielkopolski.pl.

Poznańscy policjanci zaprezentują też pokaz musztry paradnej. Odbędzie się on o godzinie 20:30, obok gmachu komendy przy ul. Taborowej 22. W prezentacji wezmą udział policyjne psy i konie. Zaplanowano również "oględziny miejsca zbrodni".

Dokładny program i lista instytucji dostępne są na stronie internetowej: www.nocmuzeow.poznan.pl.

W większości z nich wydarzenia rozpoczną się już o godz. 17.

AK