Ogród Zoologiczny

(ul. Zwierzyniecka 19)
Stare ZOO jest usytuowane w centrum miasta. Zabytkowy charakter zabudowy i drzewostanu spowodował objęcie terenu nadzorem konserwatorskim. W 1972 roku Stare ZOO zostało wpisane do rejestru zabytków.
Ogród Zoologiczny w Poznaniu został oficjalnie otwarty dla publiczności w 1874 roku.
Początki ZOO w Poznaniu sięgają roku 1871, kiedy to grupa stałych bywalców restauracji dworcowej dawnej Kolei Stargardzko - Poznańskiej (mieszczącej się w rejonie dzisiejszych ulic Gajowej i Zwierzynieckiej) postanowiła, iż jednemu z nich z okazji urodzin każdy podaruje jakieś zwierzę. W ten sposób jubilat otrzymał kilkanaście zwierząt, m.in. świnię, pawia, kozę, wiewiórkę, a nawet niedźwiedzia i małpę. Ta menażeria szybko powiększała się o dary mieszkańców miasta i okolic. Pod koniec XIX wieku ZOO zajmowało powierzchnię 5,3 ha przy ul. Zwierzynieckiej i pozostaje w tym wymiarze do dnia dzisiejszego.
W Starym ZOO znajduje się wiele gatunków małp, a także m. in. tapiry anta, hipopotamy karłowate oraz żyrafa. Znajduje się tutaj również akwarium i terrarium prezentujące niższe kręgowce oraz pawilon ptaszarni z ptakami tropikalnymi.


(ul. Krańcowa 81)
Nowe ZOO zajmuje tereny o powierzchni 117 ha. pięknego, bogatego przyrodniczo terenu, położonego we wschodniej części miasta, na tzw. Białej Górze. Centralną dolinę zajmują stawy o łącznej powierzchni 16 ha. Największy z nich ma powierzchnię 6 ha. i jest większy od Starego ZOO.
Zwierzęta - o ile jest to możliwe - eksponowane są na rozległych wybiegach, na których stworzono im warunki zbliżone do naturalnych. Na szczególną uwagę zasługują ptaki drapieżne reprezentowane przez ponad dwanaście gatunków. Atrakcją Zoo są także zwierzęta rzadko pokazywane w polskich ogrodach zoologicznych takie jak nosorożec biały czy pantera śnieżna.
Oba Ogrody Zoologiczne są otwarte w następujących godzinach:
STYCZEŃ - LUTY 9:00 - 16:00, kasy: 9:00 - 15:00
MARZEC, PAŹDZIERNIK 9:00 - 17:00, kasy: 9:00 - 16:00
KWIECIEŃ - WRZESIEŃ 9:00 - 19:00, kasy: 9:00 - 18:00
LISTOPAD - GRUDZIEŃ 9:00 - 16:00, kasy: 9:00 - 15:00
Bilety: normalne 9 zł, ulgowe 6 zł