Wystawa w Urzędzie Miasta

Wystawa prac Piotra C. Kowalskiego

2015-11-17 ( wtorek ) – 2015-11-30 ( poniedziałek )
Urząd Miasta Poznania, plac Kolegiacki 17, hol na parterze, Poznań

Kategoria: Wystawy

OBRAZY PRZEJŚCIOWE powstają bezpośrednio na ulicy. Przechodzą po nich ludzie, przejeżdżają samochody i rowery zostawiając swoje ślady i zarazem  ŚLADY MIASTA.

Płótna rozkładam zazwyczaj na różnych studzienkach, bo na ich płytach, przykrywach widnieje często nazwa miasta, a czasami nawet jego herb. Często są one pieczołowicie i wymyślnie zdobione przyciągając wzrok swoją urodą. Bywają też źródłem informacji o mieście i jego historii: w Barcelonie przed sklepami rzemieślników, np. piekarzy, rzeźników,  jest pokrywa z herbami szacownych cechów, w Tokio bawią oko motywy roślinne. A w Poznaniu królują napisy: Wincentów, Stąporków i Węgierska Górka.

Był remontowany plac Wolności, został wybudowany nowy dworzec PKP i PKS, pojawiło się mnóstwo nowych studzienek, ale nigdzie śladu nie ma, że to Poznań. Obecnie jest rozkopany Stary Rynek - ale czy pojawi się na nim wreszcie napis "Poznań"? Dlaczego u nas w Poznaniu nie przykłada się do tego wagi? Nawet na okazałych płytach "Mury Miejskie" na poznańskim Starym Mieście nie ma nazwy "Poznań". Dedykuję więc "Bardzo Ważną Wystawę"  wszystkim decydującym o wyglądzie naszego miasta.

Piotr C. Kowalski

Piotr C. Kowalski ur. w 1951 roku w Mieszkowie koło Jarocina. Dyplom z malarstwa  w pracowni profesora Stanisława Teisseyre'a w PWSSP w Poznaniu w 1978 roku. W latach 1993-1999 dziekan Wydziału Edukacji Artystycznej w PWSSP w Poznaniu. Od 2000 do 2014 roku prowadził studencką galerię "Na Polskiej" w Poznaniu. Obecnie profesor zwyczajny w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz w ASP we Wrocławiu, gdzie prowadzi pracownie malarstwa. Otrzymał m.in. Medal Młodej Sztuki (1995), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2005), Brązowy Medal Gloria Artis (2012). Autor cykli obrazów realizowanych bezpośrednio w naturze pt. Żywa natura - Martwa natura oraz Obrazów Przejezdnych i Przejściowych będących zapisem życia miasta i powstających przy współudziale innych ludzi. Od 2004 roku wspólnie z Joanną Janiak realizuje cykle Megabajty malowania i Obrazy mroźne. Mieszka w Poznaniu i Nienawiszczu.

Zobacz www.piotrc.kowalski.pl