piecyk gliniany

Wystawa czasowa - Życie codzienne w prahistorycznej Macedonii

08.10 – 17.03.2016

Po raz pierwszy w Polsce! W czwartek 8 października poznańscy archeolodzy zapraszają na otwarcie ekspozycji unikalnych zabytków z terenów historycznej Macedonii. Od godziny 18.00 wszyscy zaproszeni goście będą mogli się przekonać, że Grecja to nie tylko klasyka to także arcyciekawe artefakty piszące małe historie pradziejowych mieszkańców półwyspu bałkańskiego.

Naszpikowana nowinkami, bezpłatna wystawa czasowa pt. "Życie Codzienne w Prahistorycznej Macedonii" od 9 października dostępna będzie dla gości Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Możliwość oglądania macedońskich artefaktów, zawdzięczamy współpracy poznańskich archeologów z Muzeum Archeologicznym w Salonikach, które dzięki swojej życzliwości udostępniło własne zbiory.

Motywem przewodnim wystawy będzie prezentacja w szerokim kontekście kulturowym 251 unikatowych zabytków. Artefakty przeniosą odbiorcę w przestrzeń i czas, daleko przed wojaże Aleksandra Wielkiego. Ozdoby, naczynia, narzędzia, a także przepiękne figurki w kształcie ludzi i zwierząt opowiedzą historie osad i jaskiń pradziejowej ludności. Będzie można zajrzeć do prahistorycznej kuchni i poszukać lodówki. Wspólnie z myśliwymi wybierzemy się na łowy i podejrzymy ich ekwipunek. Spróbujemy zrekonstruować ubiór ludzi w tamtym czasie i miejscu. Pomyślimy o tym, co człowiek wytwarzał, gdzie podróżował i w co wierzył. Każdy zabytek to kolejna opowieść.

Wystawa dostosowana będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajdziemy na niej kopie artefaktów, które każdy będzie mógł dotknąć z wielu stron. Wykonane w alfabecie brajla podpisy zapewnią komfort zwiedzania osobom niewidomym i niedowidzącym. Oprócz tego do dyspozycji muzealnych gości będą tablety ze specjalnymi opisami w Polskim Języku Migowym.

Wystawa "Życie codzienne w prahistorycznej Macedonii", to ekspozycja podróżująca. Po jej finisażu (17 marca), obejrzeć będzie ją można także w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Sama ekspozycja to nie wszystko. Na muzealnym dziedzińcu w trakcie trwania wystawy zagoszczą przeróżne atrakcje. Pojawi się tam powiązana tematycznie ekspozycja posterowa pt. "Kolory Grecji". Prezentująca tematykę greckich przysmaków (oliwek, wina i mleka) od neolitu po dzień dzisiejszy. Planowany jest szereg imprez tematycznych dla dzieci i dorosłych. W listopadzie specjalna impreza edukacyjna pt. Spotkanie z Grecją (24 października), a po niej greckie Andrzejki. W grudniu atrakcje mikołajkowe, a w trakcie ferii kolejne konkursy i zabawy.

Zobacz www.muzarp.poznan.pl