plakat

Wystawa architektoniczna - Proces makiet

18.04 – 18.05.2016

Od 18 kwietnia, przez miesiąc, w Atrium Starego Browaru będzie można obejrzeć wystawę makiet, które powstały w czasie studiów architektonicznych na Politechnice Poznańskiej. Wiele z nich to niezwykłe miniatury Poznania i jego okolic. Opowie o nich ich twórca, architekt Dymitr Nowak w czasie wernisażu o godz. 19:00, a także podczas bezpłatnych oprowadzań w cztery kolejne soboty.

Wystawa składa się z 22 eksponatów, drobiazgowo opracowanych makiet budynków i fragmentów przestrzeni, pieczołowicie przechowywanych latami przez absolwenta Politechniki Poznańskiej, Dymitra Nowaka. Wśród nich połowę stanowią obiekty przedstawiające Poznań, m.in. Śródkę, Rynek Bernardyński, okolice Mostu Bolesława Chrobrego, ulicę Klasztorną, Sarnią, wieżowiec w południowo-wschodniej części Poznania. Nie brakuje też makiet z innych części Wielkopolski, jak nagrodzona makieta pt. "Bridge Restaurant" nad Wartą w okolicy Obornik, czy projekt rewitalizacji terenów pogórniczych w Kleczewie koło Konina. Ważnym dla autora projektem jest też wykonane z balsy odwzorowanie niezrealizowanego projektu Santiago Calatravy w strefie Zero w Nowym Jorku.

Każda z prezentowanych makiet została nie tylko opatrzona komentarzem autora, ale także informacją o skali, czasie, w którym powstawała (od kilku do nawet kilkuset godzin), dacie realizacji i zastosowanych materiałach.

Czym jest makieta?

To symboliczne, poglądowe, trójwymiarowe odwzorowanie rzeczywistości, wykonane zazwyczaj w skali, z papieru, kartonu, sklejki, pleksi, balsy i wielu innych materiałów. Często zadaniem makiet nie jest idealne odwzorowanie budynku czy miasta, ale odwzorowanie schematyczne, w celu ukazania proporcji i układu brył oraz dla łatwiejszego zrozumienia przestrzeni, która nas otacza i w której prowadzimy codzienne życie. Makiety mają charakter poglądowy na finalny efekt zrealizowanego projektu. Ze względu na zmniejszoną skalę wielu modeli makiet, aby je oglądać z perspektywy człowieka, czyli takiej, z jakiej na co dzień oglądamy świat, warto nie tylko patrzeć na makietę z góry, ale także pochylić się nad nią tak, by mieć oczy na wysokości podkładu makiety. Wówczas prezentowana przestrzeń nabiera odpowiedniego wymiaru.

Wernisaż: 18 kwietnia (poniedziałek), godz. 19:00. Wstęp wolny.

Zwiedzanie wystawy z autorem: soboty 23 i 30 kwietnia oraz 7 i 14 maja, godz. 11:00, 12:00, 13:00 (ok. 30 min.), zapisy w Punktach Informacyjnych, e-mailowo: informacja@starybrowar5050.com lub telefonicznie: 61 859 60 50, 61 667 14 00. Wstęp wolny.

Zobacz starybrowar5050.com