a

Wystawa - Listy Józefa Czapskiego

15.04 – 29.04.2016

W kwietniu Fundacja Czapski Art Foundation/Nowa Gazownia pragnie przywołać postać niezwykłą, której życiorys łączył się z historią, kulturą i sztuką. To postać tym bardziej niezwykła, że w tym roku dwie ważne daty przypomną o niej w całej Polsce. Jest nam szczególnie bliska, gdyż stała się patronem naszej Fundacji. Postać, o której mówimy to Józef Czapski. Józef Czapski, wybitny intelektualista, który w swoim bogatym życiu był świadkiem i uczestnikiem najważniejszych wydarzeń politycznych, kulturalnych, przemian społecznych XX wieku, pozostawił po sobie dzieła swojej pracy artystycznej oraz wiele pamiątek i dziś zabytkowych obiektów: książek, listów, rękopisów, rysunków i oczywiście dzieł malarskich.

W tym roku przypada 120 rocznica urodzin Józefa Czapskiego oraz uroczyste otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego, który budowany jest w Krakowie.

Fundacja Czapski Art Foundation uczci rocznicę urodzin Józefa Czapskiego kilkoma działaniami artystycznymi, kulturalnymi i edukacyjnymi.

Czapski Art Foundation zaprasza do Nowej Gazowni na wystawę Listy Józefa Czapskiego, która jest dedykowana patronowi tej fundacji. 3 kwietnia br. przypada 120. rocznica urodzin Czapskiego - malarza, pisarza i współtwórcy paryskiej Kultury. Listy Czapskiego i pamiątki z nim związane udostępnił prof. Janusz Marciniak.

Wystawa jest formą osobistego wspomnienia Marciniaka o Czapskim. To kameralna instalacja artystyczna z przedmiotów, których zestawienie emanuje aurą Czapskiego, ale również ma sens poznawczy. Listy zostały tak wyeksponowane, aby można było je czytać. Ich tłem są m.in. rysunki z dzienników Czapskiego, zdjęcia, katalogi i książki z odręcznymi notatkami na marginesach. Wśród pamiątek znalazł się film z 1992 roku - zapis dyskusji o twórczości Czapskiego, w której uczestniczyli: Maria Dąbrowska, Julia Hartwig, Ryszard Krynicki, Wojciech Lipowicz, Janusz Marciniak i Ryszard Przybylski.

15.04 godz.18.00 otwarcie wystawy połączone ze spotkaniem edukacyjnym i projekcją filmu.

Wystawa potrwa do 29.04, zwiedzanie w tyg. w godzinach 10.00-15.00 oraz podczas weekendowych wydarzeń.

Wstęp wolny.

oprac.LT