a

Wernisaż: czwartek, godz. 18:00

Dziedzictwo Ostrowa Tumskiego w Poznaniu u samych swych początków powiązane zostało
z Czechami. Tu znajdowało się palatium, w którym prawdopodobnie żyła księżna Dobrawa z rodu Przemyślidów. Wyspa katedralna była też świadkiem najazdu księcia czeskiego Brzetysława, później żoną króla Czech była córka Króla Polski Przemysła II, urodzona w Poznaniu - Elżbieta Ryksa zwana
w Czachach Eliška Rejčka, jedna z najsławniejszych kobiet średniowiecznej Europy Środkowej. Kontakty i relacje polsko-czeskie zawsze promieniowały z niewielkiej wyspy na cały kraj.

Czesi bliscy byli Polakom w sensie kulturowym od zawsze, co potwierdzają językoznawcy. Kontynuacja tych pierwszych związków, to nie tylko współpraca państw, oficjalnej wymiany kulturalnej, ale także ta artystyczna, osobista, tkana ludzkimi relacjami...

Zapraszamy na wspólny polsko-czeski "projekt" - wystawę MOSTY w Śluzie Katedralnej. Mosty mają tu wieloznaczny wymiar:

- jako łącznik między ludźmi, ideami, myślami

- jako przesłanie, odcięcie się od tego co różni na rzecz tego co łączy

- jako element łączący Ostrów Tumski z miastem.

Pochodzący z polsko-czeskiej rodziny artysta Filip T.A.K (Tadeusz Andrzej Krawczyszyn). urodzony
w 1953 roku we Wrocławiu, związany był także z Poznaniem. W latach 1969-73 pracował jako konserwator i odnawiał elementy Złotej Kaplicy w Katedrze poznańskiej. Następnie wyjechał do Czech, gdzie studiował w Brnie i Pradze. Obecnie mieszka i pracuje w miejscowości Havlickova Borova na Morawach. Jego prace audiowizualne, a także z malarstwa i rzeźby znane są w Europie i Ameryce Południowej. Filip T.A.K organizuje także polsko-czeskie warsztaty dla artystów malarzy, integrując oba środowiska artystyczne. Jego prace prezentowane min. w Pradze, Brnie, Viktorii (Kanada) a także Warszawie i Lesznie były zawsze wysoko oceniane.

Wystawa w Śluzie, w zamierzeniu może być skromnym przykładem dobrych polsko-czeskich relacji sąsiedzkich - bo, gdzie można lepiej pokazać sens wzajemnych stosunków niż na Ostrowie Tumskim, w jednym z ich początkowych miejsc i poprzez twórczość artysty, który niegdyś konserwował Złota Kaplicę.

Wstęp wolny.

oprac.LT

Plakat