Duńska Orkiestra VARDE GARDEN

Wystąpili przed królową Małgorzatą II, teraz pokażą, co potrafią w Poznaniu. Na środę zaplanowany jest przemarsz orkiestry po Starym Rynku.

"Zbiórka!!!" ("Trrræææd an!!!), "Baczność!!!" ("Garden ret!!!), "Zwrot w prawo!!!" (Højre ret!!!")  - to znak dla  Orkiestry Varde Garden  do marszu w pełnej gali, w kolorowych i odświętnych uniformach. Orkiestra występuje  z paradnymi marszami i popularną muzyką.
Orkiestra debiutowała w 1963 r., podczas festiwalu kwiatów w Varde. W 2013 roku orkiestra świętowała 50. jubileusz jako orkiestra miejska i jest jedną z najstarszych miejskich orkiestr w Danii. Na początku znakiem rozpoznawczym orkiestry był kucyk, który był prowadzony z przodu orkiestry. Z tradycji tej jednak z czasem zrezygnowano.
Orkiestra liczy dziś 55 członków i aspirantów, i jest prowadzona przez kapelmistrza Dorte Ravn Christensen. Orkiestra składa się z trzech grup, które stanowią:  tancerki (twirle), instrumenty dęte i bębny. Varde Garden występuje w całej Danii na miejskich i sportowych festynach, przy okazji wydarzeń handlowych, spotkań firmowych, prywatnych festynów i w wielu innych sytuacjach, gdzie jest potrzeba świątecznego i kolorowego pokazu. W czerwcu 2016 r. Varde Garden uczciło swoimi pokazem wizytę królowej Danii - Małgorzaty II - w Varde, Orkiestra  występowała  również za granicą: w Norwegii, Holandii, Francji, Niemczech i Szwajcarii.
Ciekawostką jest, że każdego roku, od końca listopada do Gwiazdki, zespół występuje jako orkiestra skrzatów, które są typowe dla kultury skandynawskiej.
W zespole panuje ogromna życzliwość, i serdeczność. Orkiestra ma bogate życie kulturalne: wspólne wyjazdy integracyjne, teambuilding workshop, imprezy i spotkania. Wszyscy wspólnie dbają o to, by każdy czuł się dobrze w zespole. Pomagają w tym liderzy i przyjaciele orkiestry. Ciekawostką jest, że orkiestra ma swojego fotografa Torbena, ciocię Jytte, która odpowiada za uniformy i smaczne przegryzki. Karen Johanne uczy gry na flecie i dba o finanse orkiestry. Gry  na instrumentach dętych uczy Kaj, który jest związany z orkiestrą od samego początku jej istnienia. Nad całością czuwa prezes Bjarne.
Rocznie orkiestra daje około 30 koncertów.