a

MIEJSCOWI - wystawa książek artystycznych

Książka artystyczna to niezwykła forma eksperymentalna. Jest prosta - w tym sensie, że nie demotywuje na starcie, ale pozwala w sposób intuicyjny łączyć najróżniejsze treści, wartości, refleksje i zauważenia, w zasadzie bez posiadania umiejętności technicznych. Z drugiej strony odczarowuje stereotyp nudnego podręcznika i lektury szkolnej, może stać się swobodną platformą wypowiedzi o ciekawym, brulionowym charakterze. Art book jest często formą konfesyjną, pozwala wypowiedzieć różne trudne rzeczy - czasem w szczątkowy sposób, ale te refleksje złożone razem tworzą kompletną całość. Poprzez taką formę można także kontestować, buntować się, wyrażać swoje niezadowolenie. 

Projekt "MIEJSCOWNIK - lokalne warsztaty książkowe" obejmował cykl warsztatów z tworzenia książek artystycznych, które realizowałam z wychowankami trzech placówek opiekuńczo-wychowawczych na terenie Wielkopolski: Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu, Pogotowia Opiekuńczego w Koninie i Domu Dziecka w Kaliszu. W warsztatach wzięło udział łącznie 40 osób, w wieku od 10-18 lat. Podczas spotkań powstawały autorskie art booki, które następnie zostały oprawione przez introligatora. Każdy cykl warsztatów zostanie każdorazowo podsumowany wystawą zrealizowanych książek w miejskiej bibliotece;  aktualnie w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, wkrótce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Podczas wystaw będzie szansa nie tylko obejrzeć dzieła młodych twórców, ale również spotkać się z autorami i porozmawiać o ich publikacjach. 

Formuła książki artystycznej stanowi także istotny punkt wyjścia w odkrywaniu nieskończonego potencjału związków języka i obrazu w sztukach wizualnych. Wszystkie działania warsztatowe opierały się na pracy z obszernym materiałem wizualnym  i tekstowym, poruszały zagadnienia związane z wieloma dziedzinami sztuki: kolażem, fotokolażem, kserografią, książką artystyczną, art bookiem, instalacją, fotografią , podejmując dialog z tradycją poezji oraz poezją wizualną. To dlatego w Polsce pojawiło się spore zainteresowanie self-publishingiem, czyli samodzielnym projektowaniem i wydawaniem książek. Wielu twórców korzysta z tej możliwości, tworząc ciekawe wypowiedzi, które nierzadko przenoszą książkę z marginesów do centrum uwagi. 

*Sylwia Czubała - urodzona w 1987 r. w Poznaniu, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego (Edukacja Artystyczna, Intermedia). Animatorka kultury, koordynatorka i kuratorka wystaw; autorka warsztatów, projektów edukacyjnych i interdyscyplinarnych; stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2016). W bieżącym roku współtworzy projekt edukacyjno-kulturalny "Bloki Animacji" dla społeczności lokalnej na poznańskim Piątkowie. W latach 2012 - 2014 pracowała jako kuratorka Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (m.in. współtworzyła projekt ,,W stronę instytucji krytycznej" oraz ,,Lokalsi" 2014), redagowała magazyn o sztuce ,,Punkt". Publikuje teksty i eseje o sztuce. Lubi rysować dziwne diagramy, zbierać dane i opracowywać najróżniejsze statystyki

Dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Wstęp wolny.

_
oprac.LT

Plakat