plakat

Pochwała wolności - Co to jest wolność? - spotkanie dla dzieci 6-9 lat z rodzicami

2018-11-24 ( sobota )
CK Zamek, Sala Wystaw, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Punktem wyjścia spotkania będą dwie książki: "Pamiętnik Blumki" oraz "Co to właściwie jest demokracja?".
Pierwsza z nich to wielokrotnie nagradzanej książki Iwony Chmielewskiej.  Z "Pamiętnika Blumki" czytelnik dowiaduje się nie tylko o życiu w Domu Sierot, ale i o przesłaniu Janusza Korczaka. Iwona Chmielewska prowadzi nas przez ten świat, stąpając delikatnie na palcach po to, aby nie spłoszyć tego, co kryje się w drobnych gestach codzienności.
Druga: "Co to właściwie jest demokracja?" (pomysł i tekst:  Equipo Plantel, przekład: Tomasz Pindel) w prosty i zrozumiały sposób przedstawia dzieciom najważniejsze idee demokracji, która oznacza uczestnictwo i wymaga zaangażowana wszystkich obywateli. Autorzy porównują demokrację do placu zabaw, na którym bawią się i wygrywają wszyscy, ponieważ w grze demokratycznej stawką jest wolność. Przypominają jednocześnie, że demokracja nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią dbać. Ważne jest, żeby, korzystając ze swobód, wypełniać również obywatelskie powinności: być odpowiedzialnym i zaangażowanym, podejmować trafne i mądre decyzje. A wszystko po to, by świat, w którym żyjemy, stawał się coraz lepszy.

Prowadzenie: Małgorzata Swędrowska

Małgorzata Swędrowska - przyjaciółka książek i popularyzatorka dobrej literatury dziecięcej, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, trenerka PSPiA KLANZA, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego.  Autorka książki: "Elementarz w podskokach" (2017).

Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego wystawie "Wolność to dopiero początek".

Wstęp 5 zł.