a

Wystawa Tomasza Lewandowskiego - Upadek

14.05 – 31.05.2019

Stowarzyszenie FOTSPOT wraz z przestrzenią twórczą CENTRALA mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy "UPADEK" Tomasza Lewandowskiego już 14 maja o godz. 19 oraz na spotkanie autorskie 16 maja również o godz. 19.

Wystawa "UPADEK" *ultima ratio ery modernizmu wraz z polską premierą książki "Auschwitz - fall of the modern age" Tomasza Lewandowskiego, zostaną zaprezentowane w poznańskiej przestrzeni twórczej CENTRALA w dniach 14-31.05.2019 r. Projekt w różnych odsłonach prezentowany był na wystawach pokonkursowych w Polsce i zagranicą.
Autor w swoim projekcie skupia się na przedstawieniu fotograficznego studium architektury obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, pozwalając dostrzec okrutną w intencjach racjonalizację architektury przeznaczonej do zabijania. Szeroko zakrojony plan jak i metody będące jednym z osiągnięć modernizmu zakładającego pozytywny impuls dla rozwoju ludzkości, stały się w Oświęcimiu narzędziem przyczyniającym się do tytułowego upadku wszelkich współczesnych wartości.
Ten antagonizm stanowił podstawę badań Lewandowskiego. Aby ograniczyć narracyjny wydźwięk nazwy "Auschwitz", fotograf podjął się dokumentowania budynków i obiektów na terenie współczesnego muzeum w Oświęcimiu pracując w ujednoliconych warunkach oświetleniowych, zachowując rygorystyczną kompozycję kadrów.
Rezultatem są graficzne obrazy przedstawiające były obóz koncentracyjny, a typologicznie zestawienia pozwalają na obiektywną analizę architektury, służącej w przeszłości do eksterminacji ludzi. Książkę uzupełniają dwa opracowania naukowe cenionych historyków Riccardo Bavaja i Matthiasa Noella.

  • 14.05.2019 r. (wtorek) godz. 19 - Wernisaż wystawy
  • 16.05.2019 r. (czwartek) godz. 19 - Spotkanie autorskie wokół książki "Auschwitz - fall of the modern age"

Dni i godziny otwarcia wystawy:

  • wt, śr, czw, pt 15 - 19
  • sb 13 - 18

Kurator wystawy: Anka Gregorczyk

Wystawa i wydarzenie odbędą się przy Pl. Ratajskiego 6a w Poznaniu dzięki wsparciu z Urzędu Miasta Poznania.
Strona wydarzenia na FB.

_
opr.LT