x

Wystawa retrospektywna scenografii do widowisk z okazji obchodów Św. Piotra i Pawła w Poznaniu

29.06 – 02.07.2020

Obchody patronów Poznania Św. Piotra i Pawła - opus 25

Instalacja jest zbiorem teatralnych obiektów i zdjęć, które pojawiają się dla przypomnienia ćwierćwiecza artystycznych działań grupy, podczas obchodów Święta Patronów Miasta Poznania Świętych Piotra i Pawła, zainicjowanych w 1996 roku przez śp. prof. Jarosława Maszewskiego i studencką grupę Asocjacja Kółka Graniastego, jako pospolite ruszenie artystów. Od 2003 roku wydarzenie jest kontynuowane i rozbudowane przez dr hab. prof. UAP Piotra Tetlaka i następnie Interdyscyplinarną Grupę Teatralna Asocjacja 2006 działającą w polskim nurcie teatru plastycznego.
Działania widowiskowe z okazji Święta Patronów Miasta Poznania, rozpoczęte w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w 1996 roku, za każdym razem fetowane były paradami i korowodami, a od 2006 roku rozbudowane zostały o spektakle teatralne, koncerty i działania performatywne. Od samego początku do działań włączali się znani artyści i przyjaciele związani z Asocjacją 2006 i jej protoplastą Asocjacją Kółka Graniastego jak: Hanna Banaszak, Lech Raczak, Daria Anfelli, Zbigniew Łowżył, Przemysław Grządziela "Klaun Pineska", Wojciech Deneka, Jarosław Patycki, Wiesław Paprzycki, Przemysław Prasnowski, Janusz Stolarski, Jacek Hałas, Arnold Dąbrowski, Katarzyna Klebba, Paweł Paluch i wiele innych osobowości artystycznych Poznania.
W obchody obydwu Asocjacji włączały się kolejno od 1996 roku: Urząd Miasta Poznania, Akademia Sztuk Pięknych i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Malta Festival, C.K. Zamek w Poznaniu, Teatr Muzyczny, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Spółka Targowiska, Aquanet.

Wstęp wolny.

opr.sw