Grafika przedstawiająca Józefa Madeję.

IV Międzynarodowy Festiwal im. Józefa Madei

22.10 – 30.10.2022

Międzynarodowy Festiwal im. Józefa Madei to wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne, które organizowane jest co roku w październiku, na terenie województwa wielkopolskiego. Podczas Festiwalu odbywa się wiele interesujących wydarzeń  - koncerty, wykłady, lekcje mistrzowskie oraz spotkania z wyjątkowymi artystami zarówno z Polski jak i zagranicy. Podczas koncertów wykonywane są kompozycje (w tym premierowe) na jedyną tego typu orkiestrę w Polsce - Festiwalową Orkiestrę Klarnetową.

Najważniejszym celem Festiwalu jest prezentacja najwybitniejszych osiągnięć polskiej literatury muzycznej oraz upamiętnienie ważnych dla świata muzycznego rocznic.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie im. Józefa Madei, mające swoją siedzibę w Poznaniu, ale działające na terenie całej Polski i współpracujące z wieloma instytucjami kultury również za granicą.

Patronem Festiwalu jest Józef Madeja  - wybitny profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu - klarnecista, zasłużony organizator życia muzycznego Wielkopolski. W ramach uhonorowania działalności Madei, Stowarzyszenie stworzyło Festiwal, który pozwoli podtrzymać pamięć o tym wybitnym muzyku  kompozytorze, a także wpłynąć na rozwój kultury na terenach Wielkopolski.

Podczas festiwalu odbędą się koncerty w Wielkopolsce: w Pałacu Jankowice, Zamku w Kórniku oraz Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Odbędzie się również koncert współpracy polsko-niemieckiej w Berlinie oraz liczne warsztaty mistrzowskie. Zaplanowano trzy prawykonania. W programie znajdzie się muzyka polska, również tworzona współcześnie. Wystąpią m.in. Erlendis Quartet, Apeiron Trio, Andrzej Tatarski oraz Festiwalowa Orkiestra Klarnetowa. Gośćmi festiwalu będą wybitni zagraniczni artyści: Theo Plath (pierwszy fagocista Frankfurt Radio Symphony Orchestra), Florin Croitoru (profesor skrzypiec w National Music University w Bukareszcie) oraz Olli Leppäniemi (klarnecista Turku Philharmonic Orchestra).

Wstęp wolny.

Załącznik