Rysunek Pegaza w szaro-niebieskim kolorze na białym tle. Pod Pegazem napis "Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu"

Penderecki/Wajnberg - koncert

2023-02-08 ( środa )
19:00
Aula UAM (Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza), ul. Wieniawskiego 1, Poznań

Kategoria: Muzyka

Pomiędzy melancholią a radością życia, kameralną fakturą i monumentalnym brzmieniem... Wajnberg i Penderecki to bohaterowie lutowego koncertu przygotowanego przez Jacka Kaspszyka z muzykami Teatru Wielkiego.

VI Symfonia "Pieśni chińskie" Krzysztofa Pendereckiego to najbardziej liryczna i najłagodniejsza kompozycja w jego dorobku. Orientalne inspiracje utworu oddaje nie tylko warstwa tekstowa, będącą parafrazą wierszy starochińskich poetów, ale także użycie erhu - dwustrunowego instrumentu chińskiego, który odzywa się w intermezzach, na swój sposób podsumowując każdą z pieśni - mieszając radość ze smutkiem.

Również kompozycja Wajnberga, pomimo że jest wspomnieniem grozy II wojny światowej, niesie pocieszenie. Wajnberg - kompozytor trzech światów, jak książkę o nim zatytułowała Danuta Gwizdalanka - napisał XXI Symfonię "Kadisz" w hołdzie ofiarom warszawskiego getta. Sam twórca stracił najbliższych w czasie wojny. Wplecione w muzyczną tkankę symfonii cytaty przywołują postać ojca kompozytora, który był skrzypkiem. Z pamięci wyłaniają się zatem chwile szczęśliwe i bliskie, odsuwając tym samym grozę i strach.

Koncert Penderecki/Wajnberg - pomiędzy orientalnym kolorytem i modlitewnym lamentem warto poszukać nadziei.

PROGRAM      

     1. Krzysztof Penderecki     VI Symfonia                                                     

                                        baryton - Szymon Mechliński    

     2. Mieczysław Wajnberg   XXI Symfonia "Kadisz"                             

                                      sopran - Małgorzata Olejniczak-Worobiej

materiały: Teatr Wielki w Poznaniu

Zobacz opera.poznan.pl