Cztery plalaty filowe obok siebie na zółtym tle.

DKF Zamek: Jak być kobietą?

2023-09-20 ( środa )
19:30
Kino Pałacowe, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Kategoria: Film

We wrześniu przyjrzymy się czterem historiom bohaterek, które ukażą różne odmiany ich dorastania oraz definiowania kobiecości. Nie zabraknie filmów nagrodzonych na prestiżowych festiwalach, takich jak Cannes i Wenecja, a także produkcji nominowanej do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Każda z historii opowiada nam o dziewczynie w innej fazie dorastania i stawania się kobietą, tym samym stawiając pytania: czy istnieje jedna definicja bycia kobietą, jak sprostać jej założeniom i jak kształtujemy w sobie spojrzenie na ten temat?

Zaczniemy od najmłodszej, dziewięcioletniej Cáit, która przez dysfunkcyjną rodzinę zmuszona zostaje do wyjazdu do dalekich krewnych. Obcowanie z nimi zaskakująco pomoże skrytej i cichej dziewczynce otworzyć się na świat.

Później przeniesiemy się do lat 60. XX wieku we Francji, gdzie studentka zachodzi w nieplanowaną ciążę i mimo wszystko chce poddać się nielegalnemu zabiegowi aborcji. Nagrodzone Złotym Lwem "Zdarzyło się" Audrey Diwan skłania do refleksji na temat ograniczeń, które kobiety doświadczają względem decydowania o własnym ciele.

Kobiecości nie definiuje płeć przypisana przy urodzeniu. Dowiedzie tego głośny debiut Lukasa Dhonta, "Girl". Jest to opowieść o Larze, piętnastolatce urodzonej w ciele chłopca, której największym marzeniem jest zostanie baletnicą. Nauka w prestiżowej szkole tanecznej niesie jednak za sobą nie tylko wymagania fizyczne, ale i obciążenie psychiczne związane z wyłącznie cispłciowym otoczeniem.

Na koniec historia Reality Winner pokaże nam historie dziewczyny, która nie godzi się z zastanym porządkiem politycznym i chce zareagować na bieżące wydarzenia, gdyż obiecała służyć swoim rodakom, a nie rządzącym.

Seanse w ramach cyklu:

CICHA DZIEWCZYNA, reż. Colm Bairéad, Irlandia 2022, 94'
06.09, g. 19.30, Sala Kinowa

ZDARZYŁO SIĘ, reż. Audrey Diwan, Francja 2021, 100'
13.09, g. 19.30, Sala Kinowa

GIRL, reż. Lukas Dhont, Belgia, 2018, 100'
20.09, g. 19.30, Sala Kinowa

REALITY, reż. Tina Satter, USA 2023, 83'
27.09, g. 19.30, Sala Kinowa

Bilety: 14 zł

Cykl współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zobacz www.kinopalacowe.pl/artykuly/114-dyskusyjny-klub-filmowy-zamek/?fbclid=IwAR0fk0Zie16_PimH_q1Ur2Hc0lHKrr-nSw5GqgXMFM8PONTH7HmT7Hnka64