Marek Kamiński i Janek Mela w strojach alpinistów

Drugie spotkanie odbędzie się o 12:30

Od dziecka nie lubił siedzieć na miejscu.
W pierwszą samotną podróż wybrał się z rodzinnego miasta do Łodzi jako zaledwie 8 latek.
W liceum, na pokładzie frachtowca, dotarł do Danii, a niedługo później do Maroka, w którym po raz pierwszy, jak mówi, zetknął się z prawdziwą egzotyką.
Od tego momentu zdecydował, że chce zobaczyć świat w jego całej różnorodności.
Swój plan zaczął realizować z godną podziwu konsekwencją. Początkowo chciał zostać marynarzem, jednak ostatecznie w 1983r. rozpoczął studia filozoficzne na UW.
Mimo ciężkich czasów, nie rezygnował z poznawania świata: razem z przyjacielem ze studiów, Jerzym Andrzejukiem, przemierzał Europę i ZSRR autostopem.
.
W 1990 r. zdobył Spitsbergen, rok później przeszedł Grenlandię, w 1993 r. był na Antarktydzie. Wreszcie w 1995 r. jako pierwszy na świecie samotnie i w ciągu jednego roku zdobył dwa bieguny Ziemi!
Dzięki temu wyczynowi zyskał międzynarodowy rozgłos.
W 1996 r. Kamiński założył fundację pomagającą osobom w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie dzieciom, wykorzystać ich potencjał.
Dzięki fundacji w 2002 r. poznał Jaśka Melę, niepełnosprawnego nastolatka bez ręki i nogi, którego marzeniem było dotarcie na bieguny.
Mimo wielu obaw, zorganizował i poprowadził wyprawę dla Jaśka.
W 2004 r. Kamiński i Mela zdobyli oba bieguny Ziemi!
Janek Mela był pierwszą niepełnosprawną osobą na świecie, która dokonała takiego wyczynu.
"Razem na bieguny"- powstała książka  dokumentująca jego niezwykłą podróż z Jankiem Melą zakończoną zdobyciem obu biegunów Ziemi.
Książka ta w 2008 r. ukazała się również w wersji anglojęzycznej.
"Marek - chłopiec, który miał marzenia" - fascynująca opowieść o przygodach podróżnika przeznaczona dla młodych czytelników swoją premierę miała już w następnym roku.
Jedną ze swoich najpopularniejszych książek zatytułował "Marek Kamiński Wyprawa"- Autor tym razem zaprasza na wyprawę do własnego wnętrza, aby podróżując przez życie nie stracić poczucia sensu i się nie pogubić.