Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i zdjęcie artystów.

XVI Poznańskie Kolędowanie - koncert kolęd - Mazowsze świątecznie.

20.12.2023
19:15

Poznański Chór Chłopięcy oraz Stowarzyszenie Artis Choralis pragną serdecznie Państwa zaprosić na koncerty, w ramach XVI Poznańskiego Kolędowania - Bożonarodzeniowego Festiwalu Muzycznego, podczas którego będzie można doświadczyć występów o tematyce świątecznej.

Na koncert otwierający tegoroczny festiwal zaproszono gościa specjalnego - Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "MAZOWSZE".

W czasie tegorocznego kolędowania w poznańskich świątyniach  wystąpią chóry mieszane, dziewczęce, chłopięce, dziecięce, młodzieżowe, akademickie oraz senioralne, jak również zespoły wokalne.

Organizatorzy szykują też kilka niespodzianek, m.in. występ zespołu Mazowsze, czy pierwszy w historii Poznańskiego Kolędowania występ gościa z zagranicy - Chóru Chłopięcego z Halle (Niemcy), który zaprezentuje się podczas wspólnego koncertu z Poznańskim Chórem Chłopięcym i Poznańskim Chórem Katedralnym.

​Festiwal potrwa ponad miesiąc - od 20 grudnia 2022 r. do 21 stycznia 2024 r.

​Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny!

Głównym założeniem festiwalu jest docieranie z muzyką bożonarodzeniową do jak największej grupy mieszkańców Poznania, a także szeroko pojęta promocja rodzimej chóralistyki. Stolica Wielkopolski od wielu dziesięcioleci kojarzona jest właśnie z chóralistyką, a to między innymi za sprawą postaci niezwykłej na chóralnej mapie naszego miasta - Jerzego Kurczewskiego, założyciela i wieloletniego dyrygenta Poznańskiego Chóru Chłopięcego oraz twórcy jedynej w Polsce szkoły chóralnej.
W roku 2024 przypada 100. rocznica urodzin Jerzego Kurczewskiego. Mając na uwadze wszystkie jego zasługi dla chóralistyki poznańskiej i nie tylko poznańskiej, doceniając jego wizjonerstwo, pasję i upór w dążeniu do osiągnięcia swoich artystycznych celów zdecydowaliśmy się dedykować mu tę edycję Poznańskiego Kolędowania. 
Jerzy Kurczewski to postać dla polskiej chóralistyki chłopięcej (i nie tylko chłopięcej) wyjątkowa. To, co wyróżnia go z szerokiego grona wybitnych chórmistrzów, dla których Poznań był przez wiele dekad prawdziwą kolebką, nie leży w jego niekwestionowanym artyzmie, a raczej w determinacji i uporze w realizacji twórczych zamierzeń. Droga do osiągnięcia jego celu była bardzo długa i niepozbawiona licznych przeszkód, finalnie jednak została zwieńczona sukcesem, zapewniając zespołowi trwałe miejsce w czołówce krajowych i europejskich chórów chłopięcych.
Mamy nadzieję, że ta dedykacja przybliży mieszkańcom naszego miasta osobę wyjątkową, bez której nie byłoby dziś na chóralnej mapie naszego miasta Poznańskiego Chóru Chłopięcego.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.