plakat

W Poznaniu jest wiele ciekawych miejsc, które na co dzień pozostają niedostępne dla zwiedzających. To obiekty o niezwykłej historii, skrywające w swych murach niejedną tajemnicę. Tym razem swoje podwoje otwiera Archiwum Państwowe.

Podczas wydarzenia przewodnicy opowiedzą nie tylko historię zabytkowego gmachu, ale także pokażą przebogate zbiory zgromadzone w archiwum. Jeśli chcecie dowiedzieć się, czym pachną dokumenty, w jaki sposób się je konserwuje, jaki jest najstarszy, najdłuższy oraz najmniejszy dokument w Archiwum? Koniecznie musicie wziąć udział w wydarzeniu!

Wejście na teren imprezy: od strony ul. 23 lutego 41/43. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny. Punkt INFO - hol/wejście do budynku.

12.00 - 18.00 (co godzinę)

Wycieczka:  Poczuj historię - o czym pachną dokumenty? Podczas wycieczki pracownicy Archiwum zaprezentują archiwalia ze zbiorów poznańskiej instytucji, przedstawią historię zabytkowego gmachu oraz oprowadzą po pracowniach, w których zajmują się m. in. konserwacją i skanowaniem dokumentów. Spacer po gmachu będzie ciekawym wprowadzeniem zarówno dla tych, którzy po raz pierwszy odwiedzą archiwum, jak i dla tych, którzy mieli już okazję zapoznać się z zasobem w Pracowni Naukowej.

Obowiązują wejściówki do odbioru w punkcie info.

Pracownia Naukowa

12.00 - 14.00

Pokaz/Warsztat: Jak zatrzymać czas? O technikach konserwacji dokumentów. Jak to się dzieje, że bardzo stare dokumenty nie ulegają zniszczeniu, a zapisane na nich informacje są wciąż możliwe do rozczytania nawet po wielu setkach lat? Pracownicy Archiwum wyjaśnią to prezentując różne techniki zabezpieczania archiwaliów.      

 14.00 - 16.00

 Pokaz/Warsztat: Najarchiwum - pokaz najciekawszych zbiorów Archiwum. Czy zastanawialiście się, jakie skarby w swoich murach kryje poznańskie Archiwum? Jaki jest najstarszy, największy, najmniejszy, najbardziej kolorowy czy najbardziej szczegółowy dokument? Dowiecie się tego podczas specjalnego pokazu.

 16.00 - 18.00

Pokaz/Warsztat: Rozkoduj historię - jak zmieniał się dokument przez wieki? W dobie obecnego postępu technicznego dokument pisany staje się znakiem przeszłości. Szczególnie w Archiwum możemy zaobserwować, jak ewoluowała jego forma, materiały piśmiennicze i sposób zapisu. Pokaz ma na celu prezentację zmian, jakie przez wieki zaszły w stylu i sposobie zapisywania liter. Będzie także odpowiedź na pytanie: jak wygląda nowa, cyfrowa forma archiwaliów?

Wnętrze:

  • style="text-align: justify"Wystawa czasowa "Herb Poznania w przestrzeni miejskiej i nie tylko" w korytarzach Archiwum (otwarta do 30 września 2017 r. w godzinach pracy instytucji) oprowadzanie przez kuratora wystawy
  • style="text-align: justify"Wystawa gmach archiwum na przestrzeni lat