z

Bloki Animacji 2017 - finał

2017-07-15 ( sobota )
18:00-21:00
Dawny Klub NURT, ul. Dożynkowa 9G

W latach 70-tych, gdy budowano osiedla z wielkiej płyty, w odpowiedzi na potrzeby kulturalne i rekreacyjne mieszkańców, w piwnicach stopniowo oddawanych do użytku bloków powstawały liczne kluby i pracownie, a później na każdym osiedlu wybudowano dom kultury. W połowie lat 80-tych Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa się rozdzieliła: na Piątkowie pozostała pod szyldem PSM, a na Winogradach powstała Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Winogrady".
Obie dzielnice łączy jednak bogata historia muzyczna. Działały tu liczne kluby takie jak "Cicibór", "Tip top" czy "Nurt", wielu znanych muzyków wywodzi się z tego fyrtla, a w tutejszych osiedlowych domach kultury odbywały się niezapomniane rockoteki i koncerty. Tegoroczne "Bloki Animacji" odnoszą się do wspólnej historii muzycznej obu dzielnic, ale także do praktyk animacyjnych zapoczątkowanych w latach 70-tych, kiedy to mieszkańcy blokowisk chętnie się spotykali aby wspólnie twórczo działać.
Projekt jest także odpowiedzią na atomizację społeczną, jakiej mieszkanki i mieszkańcy silnie doświadczyli w wyniku transformacji.
W ramach ,,Bloków Animacji" mieszkańcy Winograd i Piątkowa bawili się na potańcówkach sąsiedzkich utrzymanych w klimacie popularnych w latach 70-tych "fajfów". Wieczorem spotykaliśmy się z kolei na seansach w kinie plenerowym między blokami. Uczestnicy warsztatów zostali przeprowadzeni przez cały proces tworzenia utworu muzycznego; od pisania tekstów z artystką wizualną Bianką Rolando, przez pierwsze próby rejestracji wokalu i wybór instrumentarium, po zrealizowanie finalnych nagrań w profesjonalnym studio nagraniowym, przy udziale muzyków: Witolda Skrzypczaka i Bartłomieja Frank. Zrealizowali także teledyski przy wsparciu Mateusza Nowaka, Dawida Majewskiego oraz Adama Romela, Kingi Mistrzak i Sylwii Czubały oraz wykonali samodzielnie okładki płytowe. Efekty tych eksperymentów będzie można zobaczyć i usłyszeć 15 lipca w sali widowiskowej dawnego Klubu NURT!

Przez 3 miesiące mieszkanki i mieszkańcy z Winograd i Piątkowa
przygotowywali swoje piosenki na składankę z wielkiej płyty. Wszystkie kawałki powstawały w 2 studiach muzycznych zlokalizowanych w dawnym Klubie Nurt przy ul. Dożynkowej 9G. Podczas finału premierowo obejrzymy teledyski do piosenek, każdy będzie mógł także zabrać ze sobą egzemplarz płyty. Pod wieczór pobujamy się na koncercie formacji RAT. Jest to także jedyna okazja by obejrzeć budynek i salę widowiskową, kultowego w l. 70-tych klubu studenckiego.

Program : 

18:00 - 20:00
Premiera płyty z utworami mieszkanek, mieszkańców Winograd i Piątkowa oraz pokaz teledysków
Dystrybucja 200 egz. "Składanki z wielkiej płyty"
Podwieczorek
20:00 - 21:00
KONCERT RAT (Wit, Papa Musta)
Poznański band wywodzący się z blokowisk, tworzący muzykę z pogranicza dub'u, hip-hopu i szeroko pojętej elektroniki. Dla muzyków ważny jest symbol szczura - zwierzęcia inteligentnego, precyzyjnie poruszającego się w strukturze miejskiej, a jednak żyjącego na uboczu, postrzeganego jako istota odrażająca, wyrzutek.

Wstęp wolny!

opr.sw